Fyzikální tenké vrstvy mezi nejlepšími vědními výsledky

Vědecké výsledky fyziků z fakulty aplikovaných věd byly zařazeny mezi pět nejlepších na mezinárodní konferenci v USA.

V rámci prestižní mezinárodní vědecké konference Americké vakuové společnosti, která se konala ve dnech 18. až 23. října v San Jose v Kalifornii proběhl seminář Mezinárodní unie vakuové vědy, techniky a aplikací (IUVSTA), který sdružuje národní společnosti z 31 zemí. Na tomto semináři byly představeny vybrané výsledky, které v posledních třech letech nejvíce přispěly k rozvoji poznání a technologického pokroku ve všech devíti vědních oblastech unie IUVSTA. V oblasti pokročilého povrchového inženýrství materiálů byl mezi pět nejlepších výsledků zařazen soubor prací publikovaných v prestižních mezinárodních vědeckých časopisech výzkumným týmem profesora Jaroslava Vlčka z katedry fyziky a centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Tyto práce, které jsou zaměřeny na velmi rychlé nanášení tenkých vrstev oxidů a oxynitridů s laditelným složením a vlastnostmi, představil profesor Ivan Petrov, současný předseda Americké vakuové společnosti. Ten poukázal na vysoký aplikační potenciál získaných výsledků v optickém a elektronickém průmyslu, ale i v široké oblasti funkčních vrstev různého typu, což jsou například ochranné povlaky a vrstvy s fotokatalytickým efektem.

Fakulta aplikovaných věd

03. 11. 2015