Archeologové ze ZČU uskutečnili další výzkum bývalého koncentračního tábora v Letech

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Ve dnech 10. - 12. listopadu provedli členové katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity pod vedením Pavla Vařeky další archeologický výzkum v Letech. Tentokrát byl zaměřený na táborový hřbitov.

Cílem výzkumu, realizovaného na základě žádosti Muzea romské kultury, bylo zjištění přesné polohy hřbitova obětí tzv. cikánského tábora v Letech, způsob jejich pohřbu a stav dochování ostatků pohřbených jedinců.

„V blízkosti žulového památníku, který tvoří centrální část pietního místa zbudovaného v roce 1995, nebyly archeologickým výzkumem odhaleny žádné hroby. V západní části areálu byla zjištěna vrstva tvořená pravděpodobně destrukcí tábora, která sem byla navezena v dosud přesně nezjištěné době, patrně však nepříliš časově vzdálené od likvidace tábora,“ popisuje Pavel Vařeka, vedoucí katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU. Doplňuje, že táborový hřbitov byl zřízen 15. ledna 1943 a do 23. dubna téhož roku zde mělo být pohřbeno celkem 120 jedinců, převážně dětí. Předtím byli zemřelí vězni pohřbíváni na hřbitově v Mirovicích, jehož kapacita však byla záhy vyčerpána.

Podařilo se nám získat několik předmětů, které považujeme za osobní věci vězňů, podobné artefaktům nalezeným při odkryvu tábora v roce 2017 - součásti oděvu či obuvi a ozdoby. Jeden částečně odhalený objekt může představovat hrobovou jámu, ovšem její úplný odkryv vyžaduje rozšíření sondáže, kterou plánujeme na jaro 2019,“ říká Pavel Vařeka.

Fakulta filozofická

12. 11. 2018