Centrum RTI má novou 3D tiskárnu

Může tak nyní vytvářet velmi složité díly přímo z elektronických dat bez použití razících a řezných nástrojů nebo licích forem.

Na jaře letošního roku zveřejnila NASA zprávu o výrobě prvního kovového dílu raketového motoru technologií aditivní výroby neboli tzv. 3D tisku. Jednou z nejmodernějších 3D tiskáren kovových dílů nyní disponuje i Regionální technologický institut, výzkumné centrum vybudované na Západočeské univerzitě v Plzni s finanční podporou Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Odborné veřejnosti ji představilo 18. listopadu.

„Při použití technologie 3D tisku vznikají díly postupným nanášením materiálu ve velmi tenkých vrstvách. Oproti konvenčním technologiím výroby kovových dílů, kdy například při třískovém obrábění produkt vzniká postupným odebíráním materiálu, lze technologií 3D tisku vytvářet velmi složité díly přímo z elektronických dat. Často jde o výrobky, které by běžnými technikami ani nešlo realizovat,“ vysvětluje Miroslav Zetek z centra RTI.

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Fakulta strojní

Kamila Kolářová