Ústav jazykové přípravy uspořádal Konferenci studentských odborných prezentací v cizích jazycích

Soutěž Studující Veřejnost

Soutěž žáků středních škol a studentů Západočeské univerzity se konala už podvanácté.

Již tradičně v listopadu se v kampusu na Borech setkávají desítky žáků středních škol a studentů ZČU, aby přednesly prezentace související se studovaným oborem.

Letošní 12. ročník se konal 12. listopadu, opět ve spolupráci se středními školami plzeňského regionu. Do soutěže se zapojilo 30 soutěžících, kteří reprezentovali devět středních škol, a to plzeňské Gymnázium Luďka Pika, Církevní gymnázium, Obchodní akademii Plzeň, Střední průmyslovou školu strojnickou a střední odbornou školu prof. Švejcara, Střední školu informatiky a finančních služeb, dále Gymnázium Blovice, Gymnázium a střední odbornou školu Rokycany, Gymnázium J. Vrchlického z Klatov a Střední odbornou školu a Gymnázium BEAN, s.r.o. ze Staňkova. Za Západočeskou univerzitu se přihlásilo 40 studentů. Soutěžící mezi sebou porovnali prezentační a komunikační dovednosti v angličtině, němčině, ruštině, španělštině, francouzštině a češtině pro cizince, tři z nich se rozhodli prezentovat ve dvou cizích jazycích.

Studentské prezentace a následné diskuze hodnotili porotci, mezi nimiž byli kromě členů akademické obce ZČU a vyučujících středních škol i zástupci spolupracujících a sponzorských subjektů - Nakladatelství Fraus a Oxford University Press, Velvyslanectví a generální konzulát Ruské federace, Velvyslanectví Španělska, Velvyslanectví Peruánské republiky, Velvyslanectví Mexika a dále společnosti ADP Employer Sevices a.s., Robert Bosch, spol. s r. o., MBtech Bohemia s.r.o.- AKKA, Bagmaster, ETD TRANSFORMÁTORY a.s., M.A.T. Group, s.r.o. a Fond Russkij mir.

Zástupci firem zájem studentů o studium cizích jazyků ocenili ve svých vstupech v úvodu konference a nabídli jim možnosti stáže, brigády a pomoc při zpracování bakalářských či diplomových prací. Při závěrečném ceremoniálu předávali hodnotné ceny těm, kteří se umístili na předních místech. Studenti ZČU, kteří skončili na 1.-3. místě, získali mimořádné stipendium.

Pořadí na prvních třech místech v jednotlivých sekcích bylo následující:

Střední školy

1.     Tereza CHUDÁČKOVÁ, SPŠ strojnická a SOŠ prof. Švejcara, Plzeň

2.     Erich PROSS, Střední odborná škola a Gymnázium BEAN, s.r.o., Staňkov

3.     Jan ČECH; Yevhen PORYNETS, SŠ informatiky a fin. služeb, Plzeň

Němčina

1.     Táňa VONDŘICHOVÁ, Církevní gymnázium, Plzeň

2.     Filip ZAJÍC, Gymnázium a SOŠ Rokycany

Španělština - bilingva

1.     Pavla FUKSOVÁ, Gymnázium Luďka Pika, Plzeň

2.     Blanka TRANOVÁ, Gymnázium Luďka Pika, Plzeň

3.     Veronika PÍCLOVÁ, Gymnázium Luďka Pika, Plzeň

Španělština

1.     Anna RUBÁŠOVÁ, Gymnázium J.Vrchlického, Klatovy

2.     Tomáš RŮŽIČKA, Gymnázium Luďka Pika, Plzeň

Francouzština

1.     Běla KAISEROVÁ , Církevní gymnázium, Plzeň

2.     Hedvika LUKESOVÁ , Církevní gymnázium, Plzeň

Ruština

1.     Oleg PETRUNY, SŠ informatiky a fin. služeb, Plzeň

2.     Vitaliy HAVRYLYAK, Vláda ROMÁN, Střední odborná škola a Gymnázium BEAN, s.r.o., Staňkov

3.     Krystyna ZOLOTUKHINA, Střední odborná škola a Gymnázium BEAN, s.r.o., Staňkov

Západočeská univerzita

Angličtina – sekce I VŠ (FST)

1.     Martin ŠANTORA, FST ZČU

Čeština pro cizince VŠ

1.     Mark TRETYAKOV, FF ZČU

2.     Maryna HALIETA, FF ZČU

Všem účastníkům děkujeme za přípravu zajímavých prezentací a přejeme těm, kteří se letos neumístili na předních místech, aby se jim to podařilo v některém z příštích ročníků.

Soutěžící z Gymnázia Luďka Pika, Plzeň

Hodnocení poroty