Sedmý ročník mezinárodní konference ESCO 2020 se konal online

Univerzita Věda Zaměstnanci

Od 8. do 11. června se v Plzni uskutečnil 7. ročník mezinárodní konference ESCO 2020, věnované moderním trendům ve výpočetních metodách. Ačkoli se konference pravidelně koná v prostorách plzeňského pivovaru, letos se v souvislosti s onemocněním COVID-19 uskutečnila v online formě. Technické zabezpečení zajistili pracovníci katedry teoretické elektrotechniky Fakulty elektrotechnické ZČU ve spolupráci s Pavlem Šolínem ze společnosti FEMlab.

Konference se zúčastnilo přes sto vědců a studentů různých oborů, mezi klíčové oblasti zájmu patřily výpočetní trendy v elektromagnetismu, strukturální mechanice, kvantové fyzice nebo chemii, numerické modely multifyzikálních problémů, klimatické modely, cloudové a GPU výpočty.

V průběhu akce vystoupily v rámci zvaných přednášek přední světové kapacity, jako například Daniel Peterseim (University of Augsburg, Germany), Giani Stefano (Durham University, UK), Guardone Alberto (Politecnico di Milano, Italy), Bogdan Malgorzata (University of Wroclaw, Poland), Kotsireas Ilias (Wilfrid Laurier University, Canada), Frederic Magoules (Universite Paris Saclay, France) nebo Irina Tezaur (Sandia National Laboratories, USA). Nechyběly ani workshopy a poster sekce, které doplňovaly hlavní programové části.

Součástí konference bylo předání ocenění za nejlepší příspěvek Best Paper Award, uděleného na základě hodnocení chairmanů v jednotlivých sekcích. Ocenění si převzali:

• Nichol Jeffrey Jake (Sandia National Laboratories) - Machine Learning to Compare Arctic Simulations With Observed Data
  • Jánosi Dániel (Eötvös Loránd University) - Chaos in Hamiltonian Systems With Parameter Drift
  • Marek Pátý (Czech Technical University in Prague) - On the Application of Non-reflecting Boundary Conditions to a Turbine Flutter Simulation With a Supersonic Inlet
  • Rausa Andrea (Politecnico di Milano) - A Novel Method for Robust and Efficient Prediction of Ice Shedding From Rotorcraft Blades

V posterové sekci převzali ocenění za nejlepší poster Best Poster Award následující tři účastníci:

• Volker John (Weierstrass Institute, Berlin) - On the Provable Convergence Order for the Kinetic Energy of FEMs for the Incompressible Navier-Stokes Equations
  • Barbara Re (University of Zurich) - A GCL-compliant residual distribution scheme for moving grids.

Vybrané příspěvky budou publikovány v prestižním impaktovaném časopisu Journal of Computational and Applied Mathematics (JCAM) společnosti Elsevier.

Fakulta elektrotechnická

Iveta Pangrácová