Nejkrásnější knihy jsou i ze Sutnarky

Nejkrásnější české knihy 51. ročníku vybírala nejen odborná porota, ale také vrátný, architekt, herečka a zpěvačka.

Památník národního písemnictví vyhlásil výsledky 51. ročníku ceny Nejkrásnější kniha roku, tentokrát za rok 2015. Zástupci veřejnosti i odborné a technické komise vybírali z 202 přihlášených knih. Zatímco odborná porota rozdala ceny ve 13 kategoriích, další desítky cen udělila tzv. Nejkrásnější komise složená z 65 porotců reprezentujících široké spektrum společnosti - ty ze svého pohledu nejkrásnější knihy vybírali známí i neznámí lidé různého věku i profesí. Mezi porotci byli například vrátný, zpěvačka, architekt, herečka, předškolák, muž bez domova nebo filmový režisér.

Ocenění od Nejkrásnější komise získaly mimo jiné i knihy čtyř studentek a dvou absolventek Sutnarky.

Tři ocenění pro svoji knihu Galerie aneb Arturovo dobrodružství a jedno pro knihu Ladislav Sutnar - Inspirace dětem získala absolventka Marcela Konárková. Její knihy zaujaly sociálního pracovníka, orientační běžkyni, tiskovou mluvčí Junáka a předsedu Unie karikaturistů.

Studentskou porotu oslovila pop-up kniha Jednoho podzimního dne od absolventky Aleny Krchové, která byla nedávno oceněna i Cenou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Známý textař Michal Horáček vyzdvihl knihy Renaty Žákové, která zpracovala povídkovou sbírku Kaleidoskop od Raye Bradburyho - tři obsáhlé knihy nesou názvev Černá, Rudá a Bílá. Soubor obsahuje i tři miniaturní knihy.

Další pop-up kniha, tentokrát na motivy básně Karla Jaromíra Erbena Štědrý den, zaujala výtvarnici Pavlu Kovaříkovou, která za ni ocenila autorku Janu Vobořilovou.

Architekt Ladislav Lábus vybral jako nejkrásnější magnetickou knihu Jany Hylmarové Z čeho se skládá lidské tělo.

Ilustrovanou knihu Tradice našeho krajíce s podtitulem Rok plný lidových obyčejů na Plzeňsku od Nicole Sedláčkové ocenila žákyně Barbora Sedláčková.

Bližší informace k oceněným knihám si můžete přečíst zde.

Kniha Marcely Konárkové "Ladislav Sutnar - Inspirace dětem"

Kniha Jany Hylmarové "Z čeho se skládá lidské tělo"

Kniha Aleny Krchové "Jednoho podzimního dne"

Kolibří knížky Renaty Žákové