„Učení se probíhá mnohem lépe v bezpečném prostředí. Proto jsme o institut přímo zastávající práva studentek a studentů a přispívající ke zlepšení sociálního prostředí na fakultě dlouhodobě usilovali,“ říká děkan FPE Pavel Mentlík.
Studentský ombudsman byl zaveden vyhláškou děkana. „Myslím, že by bylo dobré, pokud se tento institut osvědčí, integrovat ho do základních vnitřních předpisů fakulty,“ uvádí děkan. Podle něj je zřízení studentského ombudsmana/ombudsmanky výsledkem dlouhodobé snahy a několikaměsíční spolupráce mezi vedením fakulty, studentskou komorou senátu FPE, senátory FPE z řad akademiků, členy kolegia děkana a právního oddělení ZČU.
Funkce studentského ombudsmana/ombudsmanky je na FPE ZČU spojena s členstvím ve studentské komoře akademického senátu fakulty. Studentští senátoři a senátorky se buď mohou dohodnout, že ombudsmanem se stane zvolený předseda studentské komory, nebo si kromě předsedy zvolí i samotného ombudsmana. V případě, že se u nějaké kauzy ombudsman dostane do střetu zájmů, deleguje k jejímu řešení svého zástupce vybraného z ostatních studentských senátorů. Podle děkana fakulty je spojení studentského ombudsmana a členství v akademickém senátu vhodné. Děkan předpokládá, že toto propojení může mezi studujícími posílit vnímání významu senátu.
„Zavedení funkce ombudsmana bylo pro studentskou kurii akademického senátu Fakulty pedagogické prioritou,“ uvádí zástupce studentského ombudsmana Michal Švec. Zmiňuje také, že funkce ombudsmana má přispět k celkovému well-beingu studentů na FPE ZČU. Studentský ombudsman Pavel Moc se již seznámil s prvními podněty, které se daří řešit ku prospěchu všech, studentů i zaměstnanců.
Fakulta pedagogická |
Šárka Stará |
03. 04. 2023 |