V čele Fakulty pedagogické zůstává Pavel Mentlík

Tisková zpráva Univerzita Zaměstnanci

Pavel Mentlík je děkanem od 1. října 2019. O post pro období 2023–2027 se ucházel jako jediný kandidát. Zvolen byl v prvním kole, kdy se pro něj z 16 přítomných členů 21členného akademického senátu fakulty vyslovilo 14 senátorek a senátorů, jeden byl proti, jeden hlas byl neplatný.

Děkanem Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) bude i v dalším čtyřletém funkčním období současný děkan Pavel Mentlík. Rozhodl o tom dnes v tajném hlasování akademický senát fakulty. Pavel Mentlík obdržel 14 hlasů, tedy potřebnou nadpoloviční většinu 21členného akademického senátu. Své druhé funkční období zahájí Pavel Mentlík 1. října 2023, fakultu povede do konce září 2027.

Doc. RNDr. Pavel Mentlík, Ph.D. (*1971) je děkanem FPE od 1. října 2019. O post děkana FPE pro období 2023–2027 se ucházel jako jediný kandidát. Zvolen byl v prvním kole, kdy se pro něj z 16 přítomných členů 21členného akademického senátu fakulty vyslovilo 14 senátorek a senátorů, jeden byl proti, jeden hlas byl neplatný. Na Fakultě pedagogické, kde vystudoval učitelství biologie a geografie, působí jako vyučující od roku 2000, a to v Centru biologie, geověd a envigogiky, kde byl v letech 2012–2019 vedoucím oddělení geověd. Jeho hlavním odborným zájmem je geomorfologie a didaktika geografie.

V uplynulém období se děkan Pavel Mentlík zaměřil zejména na zlepšení a stabilizaci tvůrčí činnosti na fakultě, a to zavedením vnitřního motivačního systému. Během jeho působení v čele FPE byl vytvořen koncept Plzeňská fakultní škola, který se opírá o tři hlavní pilíře, jimiž jsou inovované pedagogické praxe studujících, které jsou reflektované, průběžné a gradující, dále intenzivní spolupráce se školami a realizace výzkumu formou společenství praxe. V rámci konceptu Plzeňská fakultní škola navázala FPE spolupráci už s 21 školami v regionu. Byl akreditován studijní program zaměřený na speciální pedagogiku, který fakulta předpokládá rozvíjet i nadále. Od roku 2020 rozšířila FPE svoji působnost do Karlovarského kraje, kde na pobočce ZČU v Chebu probíhá výuka studijního programu Učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Dále fakulta zavedla program studentských tutorů, kdy úspěšní studující z vyšších ročníků poskytují mladším kolegům podporu při plnění náročnějších předmětů. Na podporu a zapojení studentek a studentů klade fakulta silný důraz – podporuje aktivity studentských spolků a zaměřuje se na well-being studujících. Ve snaze vytvářet pro ně bezpečné prostředí zřídila v roce 2022 pozici studentského ombudsmana.

Ve svém druhém funkčním období se chce Pavel Mentlík nadále zaměřovat na neustálé zvyšování kvality výuky a věnovat se rozvoji tvůrčí činnosti zejména v oborových didaktikách, školní psychologii a pedagogice. V souvislosti s tím plánuje založit Centrum pedagogického výzkumu na FPE, které bude sdružovat pedagožky a pedagogy s kvalitními vědeckými výstupy napříč fakultou a také nově přijaté domácí, ale i zahraniční odborníky a odbornice. Při rozvoji svých činností bude fakulta nadále reflektovat potřeby města Plzně a Plzeňského i Karlovarského kraje. K rozvoji karlovarského regionu, jehož dominantním rysem je lázeňství, chce přispět novým bakalářským studijním programem Kinantropologie-wellness specialista, který by se vyučoval v Karlových Varech. Cílem je proto získat akreditaci a potřebnou finanční podporu, tak aby se program mohl začít vyučovat. Dalším z úkolů, které si Pavel Mentlík vytyčil, je získat institucionální akreditaci pro oblast Učitelství a nabídnout doktorské studium zaměřené na oborovou didaktiku. Za důležité považuje také prohloubit na fakultě mezioborový dialog, který bude mít formu pravidelných setkávání a odborných diskuzí a vytvoří podmínky pro vznik mezioborových výzkumných týmů. Nadále chce Pavel Mentlík rozvíjet nabídku celoživotního vzdělávání, která bude koncipována jako ucelený systém kurzů pro kvalifikační růst učitelek a učitelů. Plánuje také spolupracovat s neziskovými organizacemi, které jsou zaměřené zejména na podporu dětí s postižením, a mají tak potenciál pozitivně přispět k pregraduální přípravě učitelek a učitelů.

Fakulta pedagogická, která je nejstarší fakultou ZČU a za dobu své existence vychovala zhruba 27 tisíc absolventek a absolventů, si letos připomíná 3/4 století od svého vzniku. K tomuto výročí připravila řadu akcí, například 15. září se uskuteční konference Proměny vzdělávání, která se bude věnovat inovacím v pedagogickém výzkumu, digitalizaci ve vzdělávání, mezioborovým propojením a dalším tématům spojeným s učitelskou profesí. Se svými 2 100 studujícími patří fakulta, zastřešující celkem 17 základních oborových směrů, k největším na ZČU. Zájem o studium přitom od roku 2019 výrazně roste, a to i u programů učitelství matematiky a dalších přírodovědných a technických oborů. Počet přihlášek letos překročil čtyři tisíce, což je necelý dvojnásobek oproti roku 2017.

Fakulta pedagogická

Šárka Stará

07. 06. 2023