Jazyková soutěž středních škol KONTEXT již popáté

Soutěž Univerzita Veřejnost

Ve dnech 11. a 12. ledna se na Západočeské univerzitě v Plzni konalo finálové kolo soutěže KONTEXT, krajské on-line soutěže v porozumění anglickému odbornému textu.

Soutěž KONTEXT pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se ZČU, konkrétně s Ústavem jazykové přípravy a Odborem celoživotního a distančního vzdělávání. V současném školním roce proběhl již pátý ročník, tentokrát na téma Umělá inteligence a automatizace.

Nejprve se během listopadu 2023 uskutečnila na středních školách čtyři kola on-line testů. Pod dohledem vyučujících zodpovídalo otázky k textům celkem 3761 žákyň a žáků z 33 škol. Byli rozděleni podle typu školy a ročníku do pěti kategorií, vítězové pak postoupili do finále.

Finálové kolo se uskutečnilo v prostorách ZČU. Soutěžící řešili závěrečný on-line test v počítačové učebně, v každé kategorii pak postoupilo pět nejúspěšnějších do posledního ústního kola před komisi, která rozhodla o konečném pořadí. Všichni umístění na stupních vítězů obdrželi poukázky na nákup elektroniky od Plzeňského kraje a poukázky na jazykové kurzy Mezinárodní letní jazykové školy Západočeské univerzity v Plzni.

Ani tentokrát na akci nechybělo občerstvení, o které se postarala Střední škola živnostenská a Základní škola, Planá a Střední škola Rokycany, Jeřabinová 96.

Výsledky soutěže:
Kategorie 1A: žáci gymnázií 1.–2. ročník (kvinty a sexty víceletých gymnázií)
1. místo: Julie Karasová - Masarykovo gymnázium, Plzeň
2. místo: Václav Matěj Košan - Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy,
3. místo: Jakub Sedláček - Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy

Kategorie 1B: žáci gymnázií 3.–4. ročník (septimy a oktávy víceletých gymnázií)
1. místo: Jiří Sitera - Církevní gymnázium Plzeň
2. místo: Dan Káčerek - Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23
3. místo: Dominik Šubrt - Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy

Kategorie 2A: žáci středních odborných škol a učňovských oborů s maturitou 1.–2. ročník
1. místo: Jakub Chotětický - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň
2. místo: Vítek Liška - Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Domažlice