Výstava v knihovně představí 25 činnosti Člověka v tísni

Už čtvrt století pomáhá společnost Člověk v tísni v desítkách zahraničních zemí i v Česku. Více o historii i současnosti této organizace a jejích projektech se zájemci dozvědí v hale knihovny na Borech, kde bude expozice k vidění od pondělí 25. září do pátku 27. října.

Součástí oslav bude 2. října také akce v kulturním centru Moving Station Plzeň, které se nachází v bývalé nádražní budově Plzeň - Jižní předměstí. Zájemci budou moci zhlédnout projekci dokumentárního filmu Epicentrum nebo debatovat s ředitelem společnosti Šimonem Pánkem. Chybět nebude představení regionální pobočky organizace. Vstupné je zdarma. Začátek programu je v 15 hodin.

Před 25 lety se zformovala skupina válečných novinářů a dobrovolníků, kteří se rozhodli pomáhat v místech krizí. Ze skupinky nadšenců vyrostla organizace s osmnácti sty zaměstnanci pracujících ve 32 zemích s rozpočtem 1,7 miliard korun. Dnes se společnost zaměřuje více na práci v Česku, kde stovky tisíc lidí upadly do těžkého zadlužení. Za dobu existence působila organizace v 54 zemích a pomohla více než 18 milionům lidí.

Člověk v tísni stále pracuje ve válečných konfliktech či místech dlouhodobých krizí. Zcela výjimečné postavení má dnes například na Ukrajině, kde pomáhá na obou stranách konfliktu nebo v Sýrii, kde mu britská vláda svěřila vedení konsorcia humanitárních organizací a projekt v objemu 30 milionů liber.

V Česku organizace působí na více než polovině základních a středních škol v oblastech, kde chybí podpora státu. Učitelům zdarma poskytuje materiály k výuce moderních československých dějin a složitých aktuálních témat. Provozuje předškolní a nízkoprahové kluby, které dětem pomáhají kompenzovat sociální handicap a celkově tak podporuje přes dva tisíce dětí v nejchudších regionech Česka. Pracovníci společnosti se také často potkávají s těžko řešitelným problémem předlužení, který strhává do chudoby část lidí ze střední třídy. Vedle dluhového poradenství se proto snaží o systémové změny v oblasti prevence zadlužování a vymáhací praxe advokátů.

Univerzitní knihovna

Jakub Pokorný

15.09.17

Sportovně zaměření studenti se mohou hlásit do sportovní reprezentace Western Stars