Dělicí zeď Sutnarky zdobí nástěnné malby

Během sympozia, které se konalo začátkem září, vzniklo na dělicí zdi fakulty designu a umění Ladislava Sutnara pět rozměrných kompozic o velikosti 2,5 x 1,7 metru.

Na počátku sympozia nástěnných technik se vydala čtyřčlenná skupina pedagogů fakulty a jeden student ateliéru Grafiky na praktickou exkurzi po starých zarůstajících cestách.

V těch dávných dobách, kdy stavět znamenalo rozumět si s kamenem, pískem, dřevem a vápnem, vynalezli v Itálii, která ještě nebyla Itálií, sgrafito – prostý a laciný způsob, jak hrůzostrašným kostkám hradů vyjasnit tvář šedobílým dekorem. Plzeňská radnice a měšťanské domy z druhé poloviny 19. století svědčí o oblíbenosti techniky, která je ale dnes ve společnosti modrotisku, analogové fotografie nebo drátenických postupů na okraji zájmu.

O její znovuoživení se během sympozia postarali pedagogové Sutnarky Bedřich Kocman, Jan Kocman, Mohamad Said Ismail, Mikoláš Axmann a student Patrik Braun.

Mikoláš Axmann, foto: M. S. Ismail

Patrik Braun, foto: M. S. Ismail

Bedřich Kocman, foto: M. S. Ismail

Jan Kocman, foto: M. S. Ismail