Nechoďte spát. Páteční noc patří vědcům

Dvanáct měst po celé České republice se v pátek 6. října stane hlavním dějištěm celostátní akce Noc vědců. Chybět při tom nebude ani Plzeň a Západočeská univerzita. Vše se odehraje od 17 do 23 hodin v prostorách Techmanie. ZČU zde bude reprezentovat fakulta strojní a výzkumné centrum RICE.

RICE – Regionání inovační centrum elektrotechniky příchozím představí chytrý zásahový oblek, který dokáže změřit teplotu, přítomnost plynů či radioaktivitu v místě pohybu hasiče. O všem systém informuje velitele zásahu. Součástí je chytrá rukavice, která umožňuje kontaktní i bezkontaktní měření teploty vzdálených předmětů. Během  Noci vědců budou mít zájemci možnost si oblek na vlastní kůži také vyzkoušet, a to přímo při hašení požáru nebo evakuaci osob z těžko přístupných míst.

Katedra energetických strojů a zařízení FST ukáže fungování Stirlingova motoru, který přeměňuje tepelnou energii na mechanickou práci, a dále pak vakuového zvonu, kdy odsáváním vzduchu z uzavřeného prostoru skleněného zvonu dochází k postupnému snižování tlaku v tomto prostoru. Postupně se tak dosahuje stavu blížícího se vakuu a zde umístěné předměty viditelně mění svůj objem.

Katedra materiálů a strojírenské metalurgie FST přichystala hned tři expozice, a to o tvoření oceli kováním, korozi a metalografii.

Svoji přednášku v multifunkčním sále přednese Jan Zdebor, proděkan pro spolupráci s praxí fakulty strojní, který se bude věnovat jadernému reaktoru jako lodnímu pohonu. Jeho vystoupení si zájemci mohou poslechnout od 20:15 do 21:00 hodin.

Po celou dobu akce platí snížené vstupné do expozic Techmanie. Činit bude 30 korun.

Galerie


Celouniverzitní

Hana PRAŽÁKOVÁ

02.10.17


Sportovci ZČU vybojovali na Českých akademických hrách 5.místo


Celouniverzitní

137

27.06.18


První ročník certifikátového programu Kompetence pro česko-bavorský příhraniční region je za námi


Celouniverzitní

52

11.07.18


Létofest - dva dny hudby na konci prázdnin


Celouniverzitní

78

18.06.18