Vědu hrou předvedla na Noci vědců i ZČU

Západočeskou univerzitu na akci zastupovaly fakulta strojní a Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE). Do Techmanie, kde se plzeňská Noc vědců v pátek 6. října konala, zavítalo kolem 800 návštěvníků.

Fakulta strojní předvedla malým i velkým Stirlingův motor a změnu objemu předmětů ve vakuu, včetně vlivu změny tlaku na bod varu vody. Příchozí mohli prozkoumat korozní mechanizmy a vlivy přispívající k degradaci materiálu, za pomoci mikroskopu sledovali struktury materiálů. Ve venkovní expozici proběhla ukázka tváření oceli kováním.

RICE na akci letos prezentovalo chytrý zásahový oblek pro hasiče,který neunikl pozornosti České televize a Českého rozhlasu, a profesionální hasičskou techniku. Lákadlem večera bylo požární cvičení, při němž hasiči předvedli oblek smartPRO v praxi. Možnost na vlastní kůži si jej vyzkoušet, ale dostali i zájemci z řad veřejnosti, jimž všechny jeho funkce vysvětlovali a názorně předváděli výzkumníci z inovačního centra.

Hana PRAŽÁKOVÁ

12.10.17

Přijďte zažít atmosféru Sutnarky. Dveře otevře zájemcům o studium i milovníkům umění

19.10.17