Vědu hrou předvedla na Noci vědců i ZČU

Západočeskou univerzitu na akci zastupovaly fakulta strojní a Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE). Do Techmanie, kde se plzeňská Noc vědců v pátek 6. října konala, zavítalo kolem 800 návštěvníků.

Fakulta strojní předvedla malým i velkým Stirlingův motor a změnu objemu předmětů ve vakuu, včetně vlivu změny tlaku na bod varu vody. Příchozí mohli prozkoumat korozní mechanizmy a vlivy přispívající k degradaci materiálu, za pomoci mikroskopu sledovali struktury materiálů. Ve venkovní expozici proběhla ukázka tváření oceli kováním.

RICE na akci letos prezentovalo chytrý zásahový oblek pro hasiče, který neunikl pozornosti České televize a Českého rozhlasu, a profesionální hasičskou techniku. Lákadlem večera bylo požární cvičení, při němž hasiči předvedli oblek smartPRO v praxi. Možnost na vlastní kůži si jej vyzkoušet ale dostali i zájemci z řad veřejnosti, jimž všechny jeho funkce vysvětlovali a názorně předváděli výzkumníci z inovačního centra.

Hana PRAŽÁKOVÁ

12.10.17

V místě zaniklé římské kolonie objevili badatelé z katedry archeologie část veřejných lázní

Fakulta filozofická