Tým vědců z NTC poprvé představil prototyp bateriového svazku průtočné baterie

V rámci výstavy Smart Energy Forum vědci demonstrovali jimi vyvinutou vanadovou redoxní průtočnou baterii.

Tým vědců z Výzkumného centra Nové technologie (NTC) ZČU v Plzni se účastnil české konference a výstavy Smart Energy Fórum zaměřené na akumulaci energie a energetickou soběstačnost. V rámci konference, která se konala 26. října v Praze, představil Jaromír Pocedič odborné komunitě koncept redoxních průtočných baterií. Ve své přednášce vysvětlil odlišnosti a uvedl výhody těchto stacionárních úložišť energie oproti konvenčním typům baterií. 

Tým zastoupený vědci z NTC ZČU v Plzni a VŠCHT Praha demonstroval v rámci výstavy výsledky své spolupráce v oblasti vývoje průtočných baterií. Oproti klasickým akumulátorům jsou u průtočných baterií elektrolyty skladovány v externích zásobnících, odkud jsou průběžně čerpány do bateriových svazků, ve kterých dochází k přeměně energie prostřednictvím elektrodových reakcí. Princip vanadových redoxních průtočných baterií byl představen prostřednictvím funkčního článku a veřejnosti byl rovněž poprvé představen nově vyvinutý 2kW prototyp vysoce účinného bateriového svazku pro průtočné baterie. 

První instalace pilotních systémů vanadové průtočné baterie budou ve spolupráci s obchodním partnerem realizované v průběhu jarních měsíců 2018.

Galerie


Nové technologie - Výzkumné centrum

Blanka BRABENCOVÁ

27.10.17


Kurzy první pomoci pro zaměstnance mají úspěch. Přibyly nové termíny


Celouniverzitní

177

06.06.18


Na katedře filozofie vystoupí profesor Hamid Ekbia


Fakulta filozofická

65

05.06.18


Mezi vystavovateli na Veletrhu vědy je i ZČU


Celouniverzitní

221

06.06.18