Výstava vytvořená na ZČU boduje v Africe

Afrika snů a skutečností po 70 letech. To je název expozice, kterou u příležitosti 70 let od první cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na černý kontinent připravila fakulta filozofická a ekonomická. Před pár dny si ji nadšeně prohlédli Etiopané.

Výstava na třinácti panelech ukazuje, jak se od dob legendárních cestovatelů v Africe změnila například doprava, komunikace nebo postavení žen.

Zájemci si ji mohli prohlédnout nejprve na ambasádě v Etiopii, kde byla vystavena u příležitosti 28.října, a poté 5. listopadu v prostorách British Council v Addis Abebě. Tentokrát v rámci Evropského filmového festivalu, během nějž se promítal také dokument Století Miroslava Zikmunda. Ten převážně etiopské publikum zaujal nejen africkým kontextem, ale také popisovanými událostmi v tehdejším Československu.

„Po skončení filmu se tak výstava zaplnila ještě více než před ním, takže jsme ji namístě ponechali i přes následující projekci britského filmu,“ uvedl velvyslanec v Addis Abebe Karel Hejč.

Po Etiopii panely čekají další zastávky v Káhiře, Lusace a Pretorii. Zpět do České republiky by se měla vrátit na jaře příštího roku, kdy bude využita na afrikanistické konferenci, již chystá na filozofická fakulta.

„Plzeňská radnice chce v termínu od 13. července do 3. srpna 2018 rollupy ještě vystavit v mázhausu radnice. Výstava zde bude navíc doplněna o fotografie a příběhy z její cesty po Africe, jež právě pilně sbíráme,“ uvedl za autory projektu Jiří Preis (katedra geografie FEK), který výstavu realizoval společně s Janem Záhoříkem (katedra blízkovýchodních studií FF) a Lindou Pinknerovou (katedra politologie a mezinárodních vztahů FF).

Výstava vznikla z podnětu zastupitelských úřadů v Africe a ZČU ji vytvořila ve spolupráci s Muzeem Jihovýchodní Moravy ve Zlíně a za podpory města Plzně.

Hana PRAŽÁKOVÁ

10.11.17

Akademický senát ZČU si zvolil své vedení

13.01.18