Hejtman Plzeňského kraje ocení odvážné občanské postoje plaketou, již vytvořil Petr Vogel z FDULS

Stříbrnou plaketu s portrétem Jana Palacha navrhl vedoucí ateliéru Design kovu a šperku Petr Vogel. Hejtman Josef Bernard ji 16.listopadu poprvé předá za odvážné občanské postoje osobnostem spjatých s naším krajem.

Práce na vytvoření plakety trvaly téměř rok. Jejich výsledkem je stříbrná mince o průměru 70 mm. "Nejobtížnější bylo vymodelovat portrét Jana Palacha, a to i vzhledem k tomu, že je velmi málo dostupných fotografických materiálů s jeho podobiznou. V podstatě je jeden jediný – jeho index s portrétovou fotografií,“ říká Petr Vogel a dodává, že samotné vymodelování portrétu mu trvalo několik měsíců. Vogel je také autorem hejtmanského řetězu, který pro Plzeňský kraj vytvořil loni.

Čestnou plaketu, kterou Josef Bernard letos udělí vůbec poprvé v historii Plzeňského kraje, obdrží pět osobností. Slavnostní předání proběhne ve čtvrtek 16. listopadu v Měšťanské besedě. „Chtěl bych ocenit osobnosti, na které se často zapomíná, a právě proto je důležité si je připomínat a znát historické souvislosti, které jejich život provázely,“ vysvětluje hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.


doc. M.A. PETR VOGEL

Petr Vogel složil absolutorium v roce 1993 na VŠUP Praha, obor Kov a šperk u prof. V. K. Nováka. V letech 1994–2007 pracoval na VŠUP jako odborný asistent a od roku 2007 působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, kde je v současné době vedoucím ateliéru Design kovu a šperku.

Umělecká díla Petra Vogela jsou zastoupena v mnoha českých a zahraničních sbírkách, jmenujme například Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Moravskou galerii Brno, Sammlung Dr. Heidi Dr. Karl Bollmann v Rakousku či Gallery Helen Drutt ve Philadelphii.

V bohatém výčtu jeho prací jsou vedle řady pamětních medailí, plaket či ocenění například děkanský řetěz Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni (2015), pomník Ladislava Sutnara v Plzni (2014) nebo pečetní prsten prezidenta České republiky (2005). Petr Vogel je také autorem hejtmanského řetězu Plzeňského kraje (2016).

Čestná plaketa hejtmana Plzeňského kraje

  • ražené medaile o průměru 70 mm
  • materiál: stříbro ryzosti 999/000
  • váha: 169 g
  • emise: první
  • počet: 5 ks
  • rok: 2017 

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Hana PRAŽÁKOVÁ

10.11.17


Největší krajskou debatu kandidátů na prezidenta pořádá Akademický spolek studentů politických věd


Celouniverzitní

218

20.11.17


Designéři předvedou na plzeňském Design Weeku model Škody Fabie crossover


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

48

13.11.17


U3V oslaví výročí 25 let své existence reprezentačním plesem


Celouniverzitní

42

15.11.17