Sté výročí vzniku Československé republiky bude Plzeň slavit celý rok

U příležitosti význačného jubilea připravilo město Plzeň sérii zajímavých akcí, jež vyvrcholí v říjnu jedinečným dvoudenním programem.

K oslavám sta let založení Československa se už 16. a 17. března připojí také oblíbený Festival světla BLIK BLIK, který tentokrát rozsvítí dvou a půl kilometrovou cestu ze Slovan do DEPA2015. Další instalace budou umístěné v areálu Plzeňského Prazdroje. Na šestnácti stanovištích návštěvníci uvidí například animaci věnovanou vývoji státního znaku, poctu prvnímu československému prezidentovi promítanou do vodní mlhy či videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí. Hned dvě stanoviště budou v režii studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Plzeňané i návštěvníci západočeské metropole se během roku mohou těšit také na výstavu Sto let republiky očima pěti plzeňských generací, Historický víkend ve stylu první republiky, 100. výročí narození slavných Plzeňanů - herce Miroslava Horníčka a fotografa Viléma Heckela nebo operu Prodaná nevěsta pod širým nebem.

Celoroční program vyvrcholí v říjnu velkolepými dvoudenními oslavami s tradičním vzpomínkovým aktem u Památníku T. G. Masaryka, lampionovým Průvodem světel centrem města nebo slavnostním setkáním na náměstí Republiky, které zakončí společný zpěv hymny a ohňostroj v národních barvách. Mimořádně bude při této příležitosti vystaven originál hry Fidlovačka, psaný rukou J. K. Tyla, s textem české národní hymny. Její počáteční slova „Kde domov můj“ se stala hlavním mottem plzeňského projektu.

Více informací o programu najdete na webu města.

Hana PRAŽÁKOVÁ

Na Západočeské univerzitě studuje mistr ČR v lezení

Sport Studenti Úspěchy

05. 11. 2018