Němečtí studenti se učili na ZČU češtinu

V rámci projektu Studykom přijelo 25. února do Plzně dvanáct studentů z Technische Hochschule Deggendorf a Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, které zde čekal týdenní intenzivní jazykový kurz češtiny. Fakulta tou dobou také hostila německého lektora, jenž přijel diskutovat studentské záměry v rámci soutěže IvestDay.

Cílem jazykového kurzu bylo prvotní seznámení s češtinou a základními frázemi potřebnými pro domluvu každého návštěvníka České republiky. Studenti zároveň získali významný základ pro studium češtiny, ve kterém mohou pokračovat v navazujících kurzech na svých mateřských univerzitách.

„Kromě jazyka byli účastníci kurzu seznámeni i s českou kulturou a prostředím města,“ říká koordinátor projektu Petr Janeček z Fakulty ekonomické. „Vyjma stmelujících a uvítacích aktivit v kampusu jsme studentům ukázali historické centrum města, jeden den strávili v duchu pivovarské tradice prohlídkou historického podzemí a Plzeňského Prazdroje,“ dodává Janeček.

Čeština je pro cizince velmi náročná, což potvrzovali sami i účastníci týdenního pobytu. „Na začátku studia cizího jazyka, obzvláště tak odlišného od jazyka mateřského, je určitě výhodou možnost intenzivní výuky přímo v dané zemi,“ doplňuje lektor kurzu Michal Vaněk z Ústavu jazykové přípravy. Účelem akce bylo připravit studenty na další výuku českého jazyka a podnítit v nich zájem o češtinu.

Konzultace studentských projektových záměrů s německým lektorem

Na konci pracovního týdne Fakulta ekonomická v rámci projektu Studykom hostila dalšího z německých partnerů. Tentokrát jím byl lektor Alexander Herzner, který přijel diskutovat a lektorovat studentské záměry v rámci společné soutěže studentských projektových záměrů IvestDay, jež je také zařazena mezi aktivity projektu. Studenti zde pilovali své záměry pomocí metody canvas. Díky práci v malé skupině tak měli příležitost využít osobní konzultace s expertem, který se problematikou založení podnikání zabývá na své domovské univerzitě OTH Amberg-Weiden.

Kromě podnikatelských dovedností si studenti vyzkoušeli i schopnosti vysvětlit svoje záměry a myšlenky v cizím jazyce a obhájit si své postoje, což jim může pomoci při školním a následně finálovém kole soutěže InvestDay. „Nápady byly velice pestré a opravdu pečlivě připravené. Je vidět, že studenti věnují soutěži velkou pozornost. Doufám, že se jim bude dařit stejně dobře připravit podnikatelské plány i dále v praxi,“ hodnotí práci se studenty Alexander Herzner.

Projekt Studykom se snaží různými způsoby podporovat kompetence studentů v oblasti podnikání v česko-německém příhraničním prostoru a tím zlepšit jejich uplatnitelnost na trhu práce. Bližší informace o již proběhlých akcích i těch budoucích je k dispozici na webových stránkách projektu.

Galerie


Fakulta ekonomická

Ivana Kutáčová

12. 03. 2018


Němčina je budoucnost. Chcete se zlepšit? ptá se jazykový kurz studentů

Další vzdělávání Studium Univerzita

Celouniverzitní

03. 05. 2019

Z akademického šampionátu v požárním sportu přivezla výprava ZČU zlato a bronz

Tisková zpráva Univerzita Úspěchy

Celouniverzitní

06. 05. 2019

Studenti výpočetní techniky fakulty pedagogické uspořádali vědeckou konferenci

Další vzdělávání Konference Studenti

Fakulta pedagogická

18. 05. 2019