Raketa NASA s experimentem odborníků z elektrotechnické fakulty

Ve středu 4. dubna 2018 ve 12:40 hodin středoevropského letního času odstartovala raketa NASA Black Brant 9. Na své palubě nesla český experiment REX pro pozorování supernovy Vela.

Start proběhl z atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech a let trval přibližně 16 minut. Jednalo se o suborbitální let s maximální výškou dráhy přes 150 km.

Významný podíl na českém experimentu REX (pozorování supernovy Vela v rentgenové, optické a infračervené oblasti) má i pracoviště katedry aplikované elektroniky a telekomunikací (KAE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

Experiment vznikl ve spolupráci ČVUT s Pennsylvania State University (PSU) a dále s firmou RIGAKU. Na experimentu také spolupracovaly Výzkumný a zkušební letecký ústav, ZČU, HVM Plasma a další české firmy. Tým z KAE se na něm podílel přípravou několika měřicích senzorů (akcelerometry, gyroskopy, teploměry) a kamer pro viditelné a infračervené spektrum. Ty mají za cíl potvrdit správné zaměření další části experimentu - unikátního českého rentgenového teleskopu - na cíl mise. Katedrální tým také připravoval software pro řízení činnosti kamery, ukládání dat z ní a pro záznam údajů z ostatních senzorů.

Start rakety proběhl - dle prvních informací - normálně a modul s experimentem přistál po svém letu bržděn padákem na hladinu oceánu.

V následujících týdnech získá odborný tým z fakulty data z návratového modulu ke zpracování a potvrzení správné orientace českého rentgenového teleskopu vůči supernově a okolní mlhovině.

Galerie


Fakulta elektrotechnická

J. Masopust, I. Veřtát, R. Linhart, P. Fiala

05. 04. 2018


Týmu studentské formule už závodní sezóna začala

Spolupráce Studenti

Fakulta strojní

10. 05. 2019

Práce absolventa Fakulty aplikovaných věd získala ocenění Mapa roku 2018

Absolventi Studenti Úspěchy

Fakulta aplikovaných věd

14. 05. 2019

ZČU hostila seminář na téma genderové rovnosti

Seminář Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

13. 05. 2019