Raketa NASA s experimentem odborníků z elektrotechnické fakulty

Ve středu 4. dubna 2018 ve 12:40 hodin středoevropského letního času odstartovala raketa NASA Black Brant 9. Na své palubě nesla český experiment REX pro pozorování supernovy Vela.

Start proběhl z atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech a let trval přibližně 16 minut. Jednalo se o suborbitální let s maximální výškou dráhy přes 150 km.

Významný podíl na českém experimentu REX (pozorování supernovy Vela v rentgenové, optické a infračervené oblasti) má i pracoviště katedry aplikované elektroniky a telekomunikací (KAE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

Experiment vznikl ve spolupráci ČVUT s Pennsylvania State University (PSU) a dále s firmou RIGAKU. Na experimentu také spolupracovaly Výzkumný a zkušební letecký ústav, ZČU, HVM Plasma a další české firmy. Tým z KAE se na něm podílel přípravou několika měřicích senzorů (akcelerometry, gyroskopy, teploměry) a kamer pro viditelné a infračervené spektrum. Ty mají za cíl potvrdit správné zaměření další části experimentu - unikátního českého rentgenového teleskopu - na cíl mise. Katedrální tým také připravoval software pro řízení činnosti kamery, ukládání dat z ní a pro záznam údajů z ostatních senzorů.

Start rakety proběhl - dle prvních informací - normálně a modul s experimentem přistál po svém letu bržděn padákem na hladinu oceánu.

V následujících týdnech získá odborný tým z fakulty data z návratového modulu ke zpracování a potvrzení správné orientace českého rentgenového teleskopu vůči supernově a okolní mlhovině.

Fakulta elektrotechnická

J. Masopust, I. Veřtát, R. Linhart, P. Fiala

05. 04. 2018

Studenti se mohou opět ucházet o Iberoamerickou cenu