Studenti Sutnarky v Praze vystavují 2296 KILO Komiksů, ILustrací, Objektů

V historické budově Poštovního muzea v Praze se v úterý 27. března uskutečnila vernisáž výstavy 2296 KILO – Komiksů, ILustrací, Objektů, která představuje výběr prací studentek a studentů ateliéru Komiks a ilustrace pro děti.

Úvodní slovo pronesli ředitel Poštovního muzea Jiří Střecha a Barbara Šalamounová, vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. Zahájení výstavy hudebně doprovodili dva mladí hudebníci, Filip Kafka hrou na kytaru a Mia Kolínská hrou na housle.

Poštovní muzeum bylo založeno 18. prosince 1918 tedy ve stejný den, kdy byly vydány první poštovní známky Československa. Od doby svého vzniku vystřídalo několik působišť a do svých nynějších prostor, zrestaurovaného obytného barokního domu ze 17. století, tzv. Vávrova mlýna, se muzeum přestěhovalo v roce 1988. Pozornosti návštěvníků by neměly uniknout salonky v prvním patře, jejichž zdi vyzdobil nástěnnými malbami Josef Navrátil.

V tomto kouzelném prostředí se veřejnosti představují práce studentů a studentek plzeňské fakulty. Vernisáž si nenechalo ujít jak laické, tak odborné publikum. Mezi návštěvníky jste mohli potkat např. historičku umění a publicistku Blanku Stehlíkovou či Richarda Podaného, předního překladatele nejen komiksů, jehož autorská báseň převedená do formy komiksu studentkou Barborou Mrázkovou, je na výstavě též k vidění. Přišli se podívat i zástupci z řad nakladatelů a jak se sami uvedli, bylo jim potěšením spatřit pestrost nabídky a hravost výstavy.

Ateliér na výstavě představuje šíři pojmů ilustrace a komiks, ale i jejich přesahy do jiných odvětví. Před divákem se otevírají komiksy, pop-upové knihy, naučné ilustrace, dětské ilustrované knížky, svou podobu mění lentikulární tisky, připomínají se ilustrované plakáty i dětství prostřednictvím leporel, hraček a loutek.

K výstavě byla vydána dopisnice s přítiskem a navrženo příležitostné poštovní razítko. Autorem motivu na dopisnici je Matej Jurkáček, razítko nakreslila Tereza Koutníková, oba studenti posledního ročníku bakalářského studia. V sobotu 7. dubna byla v muzeu od 9 do 17 hodin otevřena příležitostná poštovní přepážka a zájemci z řad filatelistů si mohli dopisnici zakoupit, nechat orazit a podepsat autory.

Další složkou, kterou si návštěvníci mohou odnést, je osmistranná brožura plná hravých výtvarných úkolů pro malé i velké nadšence, která vznikla z prací vedoucí a asistentky ateliéru, a také z bakalářských i magisterských prací absolventek.

Součástí výstavy dále budou doprovodné workshopy, které si připravili studenti a absolventi ateliéru:
14. dubna od 14.00 do 16.00 – Komiks – pro děti od 8 do 15 let s Vítem Kovářem
28. dubna od 14.00 do 16.30 – Ilustrace – pro děti od 6 do 15 let s Kamilou Pokornou a Janou Hylmarovou
12. května od 14.00 do 16.30 – Pop-up pro děti a mládež od 10 let s Annou Kucharčíkovou

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Barbara Šalamounová

12. 04. 2018


Soutěž The Falling Walls Lab vyzývá studenty a začínající vědce s myšlenkou

Soutěž Studenti Univerzita

Celouniverzitní

15. 05. 2019

Němčina je budoucnost. Chcete se zlepšit? ptá se jazykový kurz studentů

Další vzdělávání Studium Univerzita

Celouniverzitní

03. 05. 2019

Fakulta pedagogická pořádala soutěžní přehlídku SVOČ 2019

Soutěž Studenti Studium

Fakulta pedagogická

09. 05. 2019