Výstava Pilseñ v Galerii Ladislava Sutnara přiblíží Plzeň za Atlantikem

Jedna z nejlepších současných českých ilustrátorek autorských knih Renáta Fučíková zpracovala se studenty ateliéru mediální a didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara vývoj osídlení města Plzně a chicagské čtvrti Pilsen. Výstava, která probíhá v rámci doprovodného programu Slavností svobody Plzeň 2018, bude v Galerii Ladislava Sutnara slavnostně otevřena v sobotu 5. května v 18 hodin.

Výstava s názvem Pilseñ se zabývá tématem mimořádně aktuálním a zároveň historickým. Nejedná se ale o protimluv, jak by se mohlo zdát z prvního čtení. Se současností spojuje výstavu fenomén e/migrace a zároveň adaptace a spolupráce. Na historické črtě ilustruje osídlení Ameriky českými krajany, kteří odcházeli ze své vlasti z důvodů náboženských, politických, ekonomických nebo třeba „jen“ kvůli touze po dobrodružství. A dokázali se nejen usídlit, ale také úspěšně etablovat v multikulturní společnosti, která na území dnešního USA vznikala. Mnozí z nich tvořili společenskou elitu a stali se hybateli vývoje země.

V kontextu „klasických“ dějin Plzně je sonda do života diaspory v Chicagu důkazem, že stále platí Historia, magistra vītae, historie učitelka života. Je důkazem pro starousedlíky, že i v jejich kulturní paměti se najdou období migrace: příchodů a odchodů. Je důkazem, že z tady a teď vydávaného často demagogicky za status quo, se dá kromě katastrofické budoucnosti, zahlédnout i odlesky dobře zvládnutých problémů z minulosti. A s poučením v historii samozřejměji přijímat fakt, že se ze čtvrti Pilsen stala mexická Pilseñ. A přemýšlet snad o něco optimističtěji o nesnázích současného světa.

Díky působivé, hutné a zábavné zkratce studentů ilustrace se vystavený historický exkurz stává spíše lahodnou pochoutkou, než nestravitelným drilem.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Jindřich Lukavský

04. 05. 18


Láká vás práce v EU? Univerzita má svého ambasadora, který vám s ní pomůže

Absolventi Studenti

Celouniverzitní

11. 12. 2018

Výroční zasedání Sportovního programu ZČU Western Stars uzavře rok 2018

Sport Studenti Veřejnost

Fakulta pedagogická

09. 12. 2018

Mezifakultní studentské týmy opět řeší odborná témata zadaná firmami

Spolupráce Studenti

Fakulta strojní

04. 12. 2018