Nový památník v bývalé čtvrti Karlov připomíná letce RAF

V neděli 6. května odhalili členové rodin Poštů, Peroutkových a Petrů památník sedmi letcům RAF, kteří se narodili v Plzni - Karlově. Ten je umístěn u sokolovny v ulici Na Pomezí 22, u jediné budovy, která zde zbyla. Výzkumu této zaniklé čtvrti se věnuje katedra antropologie Fakulty filozofické ZČU.

O životě v bývalém Karlově, ležícím v těsném sousedství Škodovky, vydala katedra antropologie publikaci s názvem Karlov mezi industriální a postindustriální společností. Tu si lze zdarma stáhnout na webu projektu. S rodáky z Karlova se výzkumníci i nadále pravidelně stýkají a připravují o jejich čtvrti další knihu.

Památník připomíná jména pilotů z druhé světové války Oldřicha Hořejšího, Stanislava Peroutky, Miloslava Petra, Karla Pošty, Jiřího Schwarze, Viléma Soukupa a Jindřicha Zářeckého. Tři z nich padli, čtyři odešli před komunismem zpátky do Velké Británie. Pietního aktu se kromě jmenovaných rodinných příslušníků zúčastnili váleční veteráni Josef Švarc a Alois Dubec, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a jeho náměstkyně Marcela Krejsová, primátor města Plzně Martin Zrzavecký a jeho 1. náměstek Martin Baxa, starosta obvodu Plzeň 3, ve kterém se slavnostní akt konal, Radislav Neubauer, emeritní biskup František Radovský a další hosté.

Oldřich Hořejší a Vilém Soukup byli za druhé světové války piloti 311. československé bombardovací perutě RAF, Stanislav Peroutka a Miloslav Petr piloti 310. československé stíhací perutě RAF, Karel Pošta a Jindřich Zářecký piloti 312. československé stíhací perutě. Jiří Schwarz byl žákem pilotního výcviku v 56. operačně výcvikové jednotce.

Idea památníku vznikla jako poděkování Miloslavu Petrovi a rodině jeho snoubenky, jejíž členové se poté, co ve Velké Británii zhlédli putovní výstavu o československých letcích, rozhodli věnovat Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z.s. předměty z Miloslavovy pozůstalosti. Jelikož letcův rodný dům již nestojí, rozhodli se členové klubu umístit desku u sokolovny, která jako jediná budova zůstala na místě zachována, a památník věnovat všem pilotům, kteří z Karlova pocházeli.

Součástí pietního aktu byl přelet Gripenů Vzdušných sil armády ČR a letounu Harvard spolu historických cvičných letadel Classic Trainers.

Filip Procházka

14.05.18

Srpnové letní školy budou zaměřené na kybernetiku, elektrotechniku a mechaniku

14.08.18