Nový památník v bývalé čtvrti Karlov připomíná letce RAF

V neděli 6. května odhalili členové rodin Poštů, Peroutkových a Petrů památník sedmi letcům RAF, kteří se narodili v Plzni - Karlově. Ten je umístěn u sokolovny v ulici Na Pomezí 22, u jediné budovy, která zde zbyla. Výzkumu této zaniklé čtvrti se věnuje katedra antropologie Fakulty filozofické ZČU.

O životě v bývalém Karlově, ležícím v těsném sousedství Škodovky, vydala katedra antropologie publikaci s názvem Karlov mezi industriální a postindustriální společností. Tu si lze zdarma stáhnout na webu projektu. S rodáky z Karlova se výzkumníci i nadále pravidelně stýkají a připravují o jejich čtvrti další knihu.

Památník připomíná jména pilotů z druhé světové války Oldřicha Hořejšího, Stanislava Peroutky, Miloslava Petra, Karla Pošty, Jiřího Schwarze, Viléma Soukupa a Jindřicha Zářeckého. Tři z nich padli, čtyři odešli před komunismem zpátky do Velké Británie. Pietního aktu se kromě jmenovaných rodinných příslušníků zúčastnili váleční veteráni Josef Švarc a Alois Dubec, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a jeho náměstkyně Marcela Krejsová, primátor města Plzně Martin Zrzavecký a jeho 1. náměstek Martin Baxa, starosta obvodu Plzeň 3, ve kterém se slavnostní akt konal, Radislav Neubauer, emeritní biskup František Radovský a další hosté.

Oldřich Hořejší a Vilém Soukup byli za druhé světové války piloti 311. československé bombardovací perutě RAF, Stanislav Peroutka a Miloslav Petr piloti 310. československé stíhací perutě RAF, Karel Pošta a Jindřich Zářecký piloti 312. československé stíhací perutě. Jiří Schwarz byl žákem pilotního výcviku v 56. operačně výcvikové jednotce.

Idea památníku vznikla jako poděkování Miloslavu Petrovi a rodině jeho snoubenky, jejíž členové se poté, co ve Velké Británii zhlédli putovní výstavu o československých letcích, rozhodli věnovat Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z.s. předměty z Miloslavovy pozůstalosti. Jelikož letcův rodný dům již nestojí, rozhodli se členové klubu umístit desku u sokolovny, která jako jediná budova zůstala na místě zachována, a památník věnovat všem pilotům, kteří z Karlova pocházeli.

Součástí pietního aktu byl přelet Gripenů Vzdušných sil armády ČR a letounu Harvard spolu historických cvičných letadel Classic Trainers.Galerie


Celouniverzitní

Filip Procházka

14. 05. 2018


Slavnostní promoce zakončila 8. ročník letní školy Fakulty ekonomické

Další vzdělávání Studenti Veřejnost

Fakulta ekonomická

15. 07. 2019

NTC řeší využití nástroje počítačového modelování v prevenci a léčbě ramene

Seminář Univerzita Věda

Nové technologie - výzkumné centrum

26. 06. 2019

Fakulta designu a umění vystavuje v Galerii Nová síň

Univerzita Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

25. 06. 2019