Počet sdílených koloběžek vzroste

Ke čtyřem stávajícím stojanům s koloběžkami, využívanými studenty ZČU i Plzeňany, přibudou ve čtvrtek 24. května další dva o celkové kapacitě 17 míst.

Nově bude stojan s koloběžkami umístěn u Univerzitní knihovny v kampusu na Borských polích a u studentských kolejí v Borské ulici. Celkový počet plzeňských sdílených koloběžek vzroste na 36.

Koncept sdílených koloběžek (tzv. scoobike sharing) představil před několika lety spolek k světu., jenž dlouhodobě přispívá ke kulturními rozvoji a zasazuje se o využitelnost a zpřístupnění veřejných prostor města Plzně. Právě posílení spojení do univerzitního kampusu ZČU bylo motivací pro výběr umístění stojanů. Stojany s koloběžkami byly dosud umístěny na konečné tramvaje číslo čtyři na Borech, u studentských kolejí v Máchově ulici a na dvou místech v univerzitním kampusu - u Fakulty strojní a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Tento týden budou zprovozněny další dva stojany – u Univerzitní knihovny a u studentských kolejí.

Samoobslužný sharing koloběžek představuje rychlou a ekologickou alternativu k dopravě do univerzitního kampusu. Koloběžky tak mohou úspěšně konkurovat autobusu, na který je třeba chvíli čekat a bývá po ránu často přeplněný. Trumfnou i auto, zejména kvůli době strávené hledáním parkovacích míst, a z hlediska rychlosti jsou výhodnější než chůze. Navíc se jízda na koloběžce řadí mezi nejzdravější způsoby pohybu,“ vysvětluje Jakub Mareš ze spolku k světu. Pro studenty ZČU je tak při cestování z kolejí v Borské ulici na univerzitu koloběžka velmi užitečnou a zároveň zábavnou alternativou k procházce či jízdě na kole.

Spolupráce ZČU se spolkem k světu. se odráží i v samotném rozvoji celého konceptu scoobike sharingu. Na vývoji unikátního stojanu, zámku i sledovací aplikace, jež monitoruje obsazenost jednotlivých stojanů, se podílejí mimo jiné i studenti a zaměstnanci ZČU. Speciální stojany, které plzeňský scoobike sharing využívá, jsou napájeny z veřejného osvětlení a k jejich umístění nejsou zapotřebí žádné výkopové práce – replastové desky sloužící jako nástupové plochy nejsou spojeny se zemí.

Studentům jsou koloběžky zpřístupněny na základě registrace a přiložení JIS karty, ostatní Plzeňané si je mohou vypůjčit o víkendech, po registraci Plzeňské karty. Veškeré potřebné informace jsou zveřejněny na webových stránkách a na facebookovém profilu Scoobike. S novými stojany přijde i další novinka – aplikace Scoobike, díky níž mohou zájemci zjistit počet dostupných koloběžek či volných míst ve stojanu, rezervovat místo pro vracenou koloběžku nebo sledovat počet svých výpůjček a další statistiky.

Provoz sdílených koloběžek byl zahájen 26. září 2016, od té doby uskutečnili nejen studenti Západočeské univerzity přes 23 500 výpůjček.

Celouniverzitní

Šárka Stará

21. 05. 2018


Na Fakultě pedagogické promovalo přes sto malých absolventů Dětské univerzity

Další vzdělávání Tisková zpráva Univerzita

Fakulta pedagogická

25. 01. 2019

Emeritní rektor ZČU Josef Průša oslavil osmdesátiny

Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

05. 02. 2019

Ples ZČU ozdobí Monika Absolonová. Vstupenky už jsou v prodeji

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

04. 02. 2019