Pedagogové umění z katedry výtvarné výchovy a kultury vystavují v Galerii Evropského domu

Ve čtvrtek 7. června byla v Galerii Evropského domu na náměstí Republiky v Plzni zahájena výstava Umoped – srdcesvět, kde své práce představují pedagogové umění působící na katedře výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU. 

Výstava, která je jednou z akcí připomínajících letošní 70. výročí vzniku Pedagogické fakulty, nabízí výběr tvorby jednotlivých osobností katedry výtvarné výchovy a kultury. Zastoupena jsou zde díla prostorová, fotografie, kresby, keramika a další formy uměleckého vyjádření. Vyučující tu představují také svoje odborné didaktické a kunsthistorické publikace.

Katedra, kterou v letošním akademickém roce prochází téměř 650 studentů učitelství pro školy mateřské, základní i střední, se chce více podílet na kulturním životě Plzně a zapsat se do povědomí Plzeňanů. „Vloni jsme uspořádali Den plzeňské keramiky a nyní představujeme plzeňské veřejnosti výtvarné práce a odborné publikace osobností, které u nás působí. Pořádáme i další akce, výstavy a workshopy pro veřejnost,“ říká vedoucí katedry Věra Uhl Skřivanová. „Naším hlavním posláním je ale vzdělávání učitelů,“ připomíná. „Budoucnost národa je v učitelích. To, jak vzdělávají děti, je jedním z pohonů ekonomického růstu. Proto by se na tuto oblast nemělo zapomínat,“ dodává Věra Uhl Skřivanová. Výtvarná výchova podle ní přináší dětem nejen vizuální a digitální gramotnost, ale kreativní a flexibilní myšlení i v jejich běžném životě.

Mezi pedagogickými osobnostmi, které se na plzeňské Pedagogické fakultě podílejí na vzdělávání budoucích učitelů, je například akademický sochař Kurt Gebauer, česko-americká umělkyně Barbara Benish nebo významný didaktik Jan Slavík. V Galerii Evropského domu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje jsou však k vidění díla nejen jejich, ale dalších více než deseti vyučujících. Výstavu, která potrvá do konce června, finančně podpořilo město Plzeň.

O prázdninách na ni naváže výstava studentská, která se pod názvem Umoped – náš krok vpřed bude konat od 4. července do 22. srpna v Galerii Vestředu v Martinské ulici v Plzni.


Galerie


Fakulta pedagogická

Šárka Stará

08. 06. 2018


Prestižní Cenu Jacquese Derridy získal už druhý zaměstnanec Fakulty filozofické

Tisková zpráva Úspěchy Zaměstnanci

Fakulta filozofická

01. 07. 2019

Západočeská univerzita chce podpořit tvůrce porcelánu a keramiky

Spolupráce Tisková zpráva Veřejnost

Celouniverzitní

17. 07. 2019

Zájemci o studium na ZČU mají ještě šanci. Druhé kolo přijímacího řízení stále probíhá

Studium Tisková zpráva Univerzita

Celouniverzitní

19. 07. 2019