Malajsijská mise přináší univerzitě úspěchy mezinárodního rozměru

Doktoranda Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity čeká během nadcházejícího zimního semestru studijní pobyt na University Teknologi Mara v Malajsii. Bude to první krok nově navázané spolupráce ZČU a tamních univerzit, kvůli níž se zástupci fakulty do jihovýchodní Asie vydali.

S českým velvyslancem v Malajsii Rudolfem Hyklem diskutovali členové plzeňské výpravy o podmínkách mezinárodní spolupráce univerzit,  o podpoře velvyslanectví v záležitostech vízové povinnosti malajsijských studentů, o problematice nostrifikace středoškolského vzdělání i možné podpoře vědy a výzkumu.

V Malajsii navštívili tři vysoké školy: University of Malaya je nejlepší univerzita v Malajsii s celosvětovým rankingem, Universiti Kebangsaan Malaysia patří mezi TOP 200 v celosvětovém rankingu a University Teknologi MARA je největší univerzita s aktuálním počtem studentů přesahujícím 170 000.

Jednali o konkrétních způsobech vzájemné spolupráce v oblasti výměny studentů, vědeckých mobilit a výzkumných aktivit obecně. Prohlédli si také specializované laboratoře v Research Antenna Centre a laboratoře výkonové elektroniky, pohonů a vysokého napětí.

"Navázali jsme na loňskou pracovní cestu Radka Polanského a Petra Kašpara, kteří prezentovali naší univerzitu na mezinárodním veletrhu IGEM, kde otevřeli cestu této spolupráci. Těšíme se, že bude probíhat nejen na poli vzájemné výměny studentů, čímž významně přispěje k podpoře internacionalizace naší fakulty, ale také podpoří spolupráci v rámci vědecko-výzkumných projektů v oblastech, ve kterých jsou obě univerzity aktivní,“ popisuje proděkan pro mezinárodní spolupráci a projekty Jan Michalík.

Mezi vědci v Malajsii vzbudili Západočeši letos velký zájem přednáškou Tomáše Blechy na téma chytrého hasičského obleku (Smart Firefighter Suite - Functional Blocks and Technologies). Zazněla během Mezinárodní konference o elektronice polovodičů IEEE 2018 (International conference on semiconductor), při jejímž zahájení podepsali představitelé Universiti Kebangsaan Malaysia a Západočeské univerzity memorandum o porozumění. Českou stranu zastupovali velvyslanec Rudolf Hykl a proděkan Jan Michalík.

Fakulta elektrotechnická

Magdalena ANDĚLOVÁ

19. 08. 2018

Výstava Shapes rozpohybovala Galerii Ladislava Sutnara