V holandské Galerii Marzee vystavují také dvě šperkařky ze Sutnarky

Absolventky ateliéru kov a šperk Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara prezentují své závěrečné práce na prestižní International Graduation do konce října.

Holandská galerie Marzee je jedinečná podporou mladých talentů. Přehlídka Marzee International Graduation Show, kterou pravidelně pořádá, nabízí nejlepším čerstvým diplomantům možnost vystavovat v celosvětově renomovaných prostorách. I letos se výstavy zúčastní více než 75 absolventů z Evropy, USA, Asie i Austrálie. Mezi nimi jsou také dvě zástupkyně Západočeské univerzity.

Tereza Jurusová se na výstavě představuje náhrdelníkem z diplomové práce "Cherchez la femme", jež vznikla pod vedením docenta Petra Vogela. „Jedná se o soubor osmi různých náhrdelníků, do kterých jsem se snažila vtisknout různé atributy ženství. Tvarosloví, materiály a barvy jsem se snažila volit tak, aby korespondovaly s tématem práce. Volila jsem růžové a bílé perly, měď, pozlacení i přirozenou oxidaci materiálu. Zároveň touto prací navazuji na moji dosavadní činnost," popisuje autorka.

Diplomová práce Evy Hegedüsové se opírá o citát Pabla Picassa "Umění není pravda, ale lež, která umožňuje poznat pravdu" s podtitulem VICE VERSA, neboli obráceně a naopak. Podtitul si půvabně pohrává s cílem, který by měl "přesvědčit ostatní o pravdivosti svých lží". Autorka ve své práci experimentuje s porézní hydrofilní PVA hmotou a díky naprosto odlišnému způsobu práce s materiálem jsou výsledné objekty unikátní a vizuálně zajímavé.

Galerie Marzee výstavou podporuje rozvíjející se talenty již od roku 1986. Nejlepší absolventi mají kromě první možnosti vystavovat v jedné z největších galerií v Holandsku a zároveň největší galerii moderního šperku na světě také příležitost získat ocenění Marzee Graduation Prize.

Foto: Galerie Marzee a vystavující umělkyně

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

10. 09. 2018

Šestá generace formule studentů ZČU vyráží na závodní okruhy