Třinácté Dny vědy a techniky Západočeské univerzity zaplnily centrum Plzně

Od pátku 14. do soboty 15. září patřilo plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem vědeckým hrátkám a netradičním experimentům - Dnům vědy a techniky s 32 expozicemi.

„Dny vědy a techniky dávají dětem možnost proniknout k podstatě nejrůznějších jevů a zároveň si vše takzvaně osahat a na vlastní kůži vyzkoušet. Děti tak zažijí, že poznání je radost a zábava, často i plná překvapení. Věřím, že i to může podpořit zájem o studium technických a přírodovědných oborů,“ říká rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Právě univerzita ve spolupráci s partnerskými institucemi, podniky a středními školami a za finanční podpory Plzeňského kraje a města Plzně dvoudenní akci pořádá. Letošní ročník byl už třináctý. 

Jak vypadají potraviny pod mikroskopem? Jaké je jejich chemické složení? A co vlastně naše tělo dokáže jako potravinu využít? Na to odpověděla jedna z nových expozic, nazvaná Víte, co jíte? aneb Jídlo nejen pod mikroskopem. Jinde mohli návštěvníci otestovat různé druhy materiálů v destrukčních zkouškách. Zjistili, jak se materiály chovají a k jakým změnám u nich dochází. Koho zajímají stroje řízené počítačem, neměl minout stánek s laserovou gravírovačkou, 3D tiskárnou a obráběcími stroji. Nejenže viděl tyto stroje v akci, ale mohl si navrhnout vlastní 3D model a seznámit se tak s částí práce CNC designéra.

„Dny vědy a techniky patří mezi tradiční podzimní akce, které se mohou pochlubit vysokou návštěvností a velkou oblibou zejména u dětí a mladých lidí. To je skutečnost, která mě velmi těší, protože nahlédnutí pod pokličku věcem, které se nám zdají samozřejmé, nebo objevovat skutečnosti, o nichž jsme dosud neměli ponětí, to je často to, co motivuje mladé lidi ke studiu technických, strojních nebo medicínských oborů. Odborníky v této oblasti naše společnost potřebuje a bude tomu tak i do budoucna, proto jsem rád, že Dny vědy a techniky umožňují lidem pohlédnout na věci kolem sebe okem vědy,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. 

„Dny vědy a techniky jsou skvělou formou, jak oslovit a zaujmout děti a mladé lidi. Město Plzeň se o to systematicky snaží nejen během této akce, máme řadu atraktivních projektů na podporu technického vzdělávání po celý rok. Například naše Centrum robotiky nabízí kroužky robotiky, programování, kybernetiky a jiné. Stejně tak mladí lidé dostali šanci pracovat na našem satelitu, jenž do konce roku necháme vypustit do vesmíru a podobně,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Na návštěvníky Dnů vědy a techniky čekala stanoviště jako Astronomie a kosmonautika pro každého, Rakety na alternativní pohon, Člověk a energie nebo Fyzika převážně nevážně. V interaktivní expozici Body in Numbers si zájemci změřili svoji tělesnou kondici, jinde vlastními silami vyráběli elektřinu, seznámili se s principem takzvaných chytrých oken nebo se s fyzikou proletěli kolem světa. Jako každý rok se na Dnech vědy a techniky představily i další obory. Na cestu po stopách legendárních cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky zvala výstava Afrika snů a skutečností po 70 letech. Expozice Živá archeologie představila archeologické nálezy z území Plzeňského kraje od pravěku po 20. století i moderní postupy jejich zpracování. A Fakulta zdravotnických studií připomněla desáté výročí svého založení. Zájemci si u stánku této fakulty mohli v sobotu od 9 do 15 hodin například prohlédnout vozidlo ZZS Plzeňského kraje.

Na plzeňském náměstí byl během Dnů vědy a techniky vystaven také neobvyklý automobil, a sice návrh studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara nového crossoveru, vycházející z velikosti Škody Fabie třetí generace. Nebylo to běžné auto s kovovou kapotou, ale tzv. clay model. Clay je speciální hmota, ze které studenti oboru Design model v loňském roce vytvořili. Auto představili na pražském Designbloku a na plzeňském Design Weeku. Na Dnech vědy a techniky jej předvedou v jeho finální fázi. Na své si tak přijdou nejen fanoušci aut, ale i milovníci modelování. Fakulta tím také naláká na unikátní specializaci Design modeling, kterou chce nově nabízet od příštího akademického roku a jejíž absolventi najdou uplatnění v oblasti transport designu jako návrháři zvládající virtuální 3D modelování i klasické postupy modelování z claye.

Návštěvníci Dnů vědy a techniky také viděli v akci funkční elektromobil Yo!, který vznikl pod vedením designéra a pedagoga Františka Pelikána. Studenti navrhli design vozidla a připravili i dokumentaci pro výrobu jednotlivých dílů z laminátu. Podvozek elektromobilu vyrobili studenti Fakulty strojní pod vedením Josefa Formánka. Červeno-černý elektromobil je navržený jako dvoumístné vozidlo a poprvé byl představen v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Koho zajímá, jak vzniká teplo a elektřina, nenechal si ujít exkurzi ve společnosti Plzeňská energetika. Chemická kouzla, doprovázená barevnými změnami nebo světelnými nebo zvukovými efekty, zase nabídl program budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42. 

Na náměstí a před Západočeským muzeem se Dny vědy a techniky konaly v pátek i v sobotu od 9 do 17 hodin. Mezi vystavovateli byly nejen fakulty Západočeské univerzity, ale také Techmania Science Center, Centrum robotiky, Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni, západočeská pobočka České astronomické společnosti, DEPO 2015, nezisková organizace nvias, společnost WITTE Automotive, Církevní gymnázium Plzeň, Gymnázium Stříbro a SPŠ stavební Plzeň.

Vstup do všech expozic byl zdarma, fotogalerii z akce najdete na našem facebooku.


                                 

Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

17. 09. 2018


B-room nabízí prostor pro schůzky, práci i relaxaci

Studenti Zaměstnanci

Celouniverzitní

20. 11. 2019

Týden vědy a techniky se opět konal také na Západočeské unvierzitě

Univerzita Věda Veřejnost

Celouniverzitní

19. 11. 2019

Galerie Českých center připravila výstavní projekt Svoboda. Podíleli se na něm studenti Sutnarky

Univerzita Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

22. 11. 2019