Udělejte něco… vyzývá výstava v Galerii Evropského domu

Spolupráce Univerzita Výstava

Díla mladých umělců z mnichovské akademie spolupracující se Západočeskou univerzitou v Plzni jsou k vidění do 28. února.

V Galerii Evropského domu na plzeňském náměstí Republiky vrcholí společný česko-bavorský projekt Reflexe roku 1968 v evropském kontextu. Spojil katedru výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU a katedru pedagogiky Akademie výtvarných umění v Mnichově. Studentská výstava „Udělejte něco…“ – umění k roku 68 a současnosti, která je v galerii k vidění od 5. února, nabízí výhradně práce mladých umělců z Mnichova a tematicky vlastně navazuje na loňskou výstavu v mázhauzu plzeňské radnice Okupace 68 – Plzeň.

Spolupráce plzeňské a mnichovské katedry trvá už více než deset let. Jejími výstupy je množství přednášek a publikovaných textů v českém i německém prostředí, a to z oblasti srovnávací výtvarné česko-německé pedagogiky a z oblasti didaktické ikonografie. Aktuální projekt kromě výstavy v Galerii Evropského domu přinesl také konferenci Akademie a revoluce: Mnichov 1968/69.

„Logické hledání mostů soudobých dějin mezi západními Čechami a Bavorskem, které původně historicky mají mnoho společného, avšak komparace 20. a 21. století je složitá, je možností, jak na základě vzájemného dialogu a otevírání otázek prohloubit povědomí o evropských dějinách a nacházet společný náhled na soudobá témata, ale také nadhled. Bohužel v ČR se zatím nestavíme dostatečně otevřeně k vlastním nedávným dějinám, ať již je to tematika odsunu odhadem přes 2, 4 milionů německých obyvatel z vlasti nebo tematika českého vlastenectví či evropanství,“ míní vedoucí katedry výtvarné výchovy a kultury FPE Věra Uhl Skřivanová. „Nedostatečně zpracované a otevřeně interpretované dějiny vlastního státu se tak nemohou stát kořeny vlastního sebevědomí a národního sebeuvědomění. V tomto ohledu prošlo Německo o desítky let delší cestou interpretace vlastních dějin a poznáváním demokracie,“ dodává.

Výstavu „Udělejte něco…“ – umění k roku 68 můžete navštívit až do 28. února.

Galerie


Fakulta pedagogická

Pavel KORELUS

06. 02. 2019


Výzkumníci Fakulty elektrotechnické se úspěšně představili na konferenci MARSS

Konference Věda

Fakulta elektrotechnická

01. 08. 2019

Fakulta strojní ZČU sbírala ocenění na 8. mezinárodní letní jaderné škole na Ukrajině

Další vzdělávání Spolupráce Úspěchy

Fakulta strojní

22. 07. 2019

V zaniklé osadě Bügellohe vlaje plachta hnaná větrem osudu

Spolupráce Studenti Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

26. 07. 2019