Tišnovskou galerii rozhýbala výstava Boom! Grrr!! Bang!!! A vše se hýbe?!

Univerzita Veřejnost Výstava

Výstava je průřezem tvorby ateliéru Komiks a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU.

Studenti a pedagogové ateliéru Komiks a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity vystavují v Galerii Josefa Jambora. Galerie se nachází v samém centru města, obklopena knihkupectvím a knihovnou, a po celé léto se v ní budou konat workshopy, koncerty a divadelní představení pro děti.

Výstava je průřezem tvorby ateliéru speciálně zaměřené na děti. Proto se její vernisáž konala 1. června, na Den dětí, a děti při ní také dostávaly bonbony zabalené v originálních balicích papírcích, vytvořených pro tuto příležitost. Výstava ukazuje práce někdejších absolventek oboru ilustrace z německého Plavna, současnější díla i horké novinky - letošní bakalářské a diplomové práce, které teprve budou hodnoceny.

V Tišnově je k vidění i loňská bakalářská práce Lucie Dynterové - digitální interaktivní komiks Továrna na umění, který si lze zahrát. Kromě toho si návštěvníci mohou pohrát s magnety či kostkami, sledovat lentikulární obrázky, číst v knížkách i komiksech, obdivovat pop-upové knihy, nahlížet do skříní plných překvapení nebo se fotit u fotostěn, které vznikly v roce 2014.

K vidění jsou také dvě knihy, skupinové pohádky v harmonikové vazbě, vytvořené speciálně pro tuto výstavu. Vznikly pod vedením vedoucí ateliéru Barbary Šalamounové a odborné asistentky Marie Kohoutové. Studenti společně s pedagogy napsali vlastní pohádku, kterou poté ilustrovali. Každý z autorů nakreslil jednu dvojstránkovou ilustraci. Skupina studentů 1. ročníku bakalářského stupně pod vedením Marie Kohoutová rovněž vytvořili knihu Neděle na houby. Kniha Barevné království je dílem studentů 2. ročníku bakalářského stupně vedených Barbarou Šalamounovou.

Hravou a vizuálně pestrou výstavu můžete navštívit až do 8. září. Jen za první den ji vidělo přes sedmdesát dětí. Samotnou vernisáž navštívila řada dospělých i dětí včetně starosty Tišnova Jiřího Dospíšila, nechyběli ani někteří autoři - studenti SUTNARKY.

Galerie Josefa Jambora vznikla v roce 1996 na popud Marty Sylvestrové, vnučky malíře Josefa Jambora (1887‒1964), který zde více než třicet let žil a tvořil. Jeho obrazy znají všichni milovníci Vysočiny. Galerie mu věnuje stálou část expozice, druhá část je pro putovní výstavy. Marta Sylvestrová je zároveň kurátorkou Moravské galerie v Brně, pod kterou Galerie Josefa Jambora spadá.

Marta Sylvestrová také výstavu zahajovala. Při vernisáži hovořil Tomáš Prokůpek, teoretik komiksu, vydavatel časopisu AARGH! a autor dalších periodik či knih týkajících se komiksu a pár slov pronesla i vedoucí ateliéru SUTNARKY Barbara Šalamounová. O hudbu se postarala Hanna Kovtun, zazpívala ruské a ukrajinské písničky a doprovodila se na akustickou kytaru. Po ní vystoupilo ženské trio Vlaštovky.

Foto: Andrea Bratrů Velnerová

Marta Sylvestrová

Barbara Šalamounová

10. 06. 2019