Skvělý úspěch badmintonistů ze ZČU. Jan Louda je mistrem Evropy

Sport Univerzita Úspěchy

Z akademického mistrovství Evropy v polské Lodži neodjeli plzeňští badmintonisté rozhodně s prázdnou. Stříbro Západočeské univerzity je vůbec první českou medailí v týmové soutěži evropských univerzit.

Výběr Západočeské univerzity v Plzni se postaral o skvělý úspěch českého univerzitního sportu, když na akademickém mistrovství Evropy v badmintonu vybojoval hned pět medailí. Tým ve složení Jan Louda, Jiří Louda, Ondřej Král a Sabina Milová vedený trenérem Josefem Rubášem postupně získal stříbro v soutěži družstev a další čtyři medaile v soutěži jednotlivců. Tu vůbec nejcennější vybojoval Jan Louda, který se stal akademickým mistrem Evropy ve dvouhře mužů.

„Gratuluji celému týmu ke skvělému a historickému  výsledku!“ ocenila plzeňskou výpravu předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová.

V soutěži družstev český tým zdolal první nasazené družstvo z Opole University, stejně jako University of Lisbon a Ural Federal University. Vítěznou šňůru nepřetrhl v semifinále ani výběr University of Fribourg, který se podařilo týmu ZČU zdolat 3:2 na zápasy.

Ve finále čekal na ZČU favorit celého turnaje, výběr University of Nottingham, jehož tradiční anglickou deblovou kvalitu podpořili singlisté asijského původu. Plzeňští badmintonisté získali v utkání jen jeden bod, ale i tak dosáhli na historický úspěch – stříbro Západočeské univerzity v Plzni je vůbec první českou medailí v týmové soutěži evropských univerzit.

Na zisk tohoto kovu ze soutěže družstev navíc hráči navázali v individuálním turnaji hned čtyřmi dalšími.

Bronzovou medaili vybojovala Sabina Milová ve dvouhře žen a dvojice Jan Louda – Ondřej Král ve čtyřhře mužů. Cesta k úspěchu vedla shodou okolností přes ruské soupeře, Milová otočila stav 0:1 na sety proti pohyblivé Rusce Pianzině, Louda s Králem cestou k medaili vyřadili dokonce dva ruské páry, včetně turnajových dvojek Kochanova s Venediktovem.

To nejlepší předvedli plzeňští badmintonisté ve dvouhře. Loudovi s Králem se podařilo porazit všechny soupeře na turnaji a společně si proti sobě zahráli finále. Ondřej Král v něm získal stříbro, Jan Louda zvítězil a náleží mu titul akademického mistra Evropy.

„Máme obrovskou radost, podařilo se nám dosáhnout na skvělý úspěch, který se vůbec nerodil snadno. Třeba nakonec zlatý Honza Louda prohrával v semifinále s útočně naladěným Angličanem Torjussenem 14:21 a 6:12 a směřoval k jasné porážce. Zápas se mu ale povedlo skvěle otočit a ve třech setech zvítězil. A společné finále obou našich singlistů? Výjimečný úspěch českého badmintonu, dva nejlepší hráči v Evropě jsou ze Západočeské univerzity. Moc děkuji všem hráčům za skvělou reprezentaci a rovněž děkujeme Západočeské univerzitě a všem našim podporovatelům,“  hodnotí turnaj trenér Josef Rubáš.

Galerie


Jan Louda a Ondřej Král po finále dvouhry.

Stříbrný tým - nahoře zleva: Jiří Louda, Josef Rubáš, Sabina Milová; dole: Jan Louda a Ondřej Král.

Medailemi ověnčení hráči Západočeské univerzity - zleva Jan Louda, Jiří Louda, Sabina Milová a Ondřej Král.

Celouniverzitní

Vlastimil Mášek, Josef Rubáš

02. 07. 2019


Nemuselo jít o vraždu, říká odborník ze Západočeské univerzity o smrti Jana Masaryka

Tisková zpráva Univerzita Věda

Nové technologie - výzkumné centrum

11. 11. 2019

Zemřel výtvarník Karel Malich. Jeho dílo znají všechny návštěvy ZČU

Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

30. 10. 2019

Černobyl očima jaderné lady Dany Drábové

Přednáška Univerzita Veřejnost

Fakulta elektrotechnická

13. 11. 2019