Na Západočeské univerzitě odstartovaly dvě největší a nejstarší letní školy

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Mezinárodní letní jazyková škola, pořádaná Ústavem jazykové přípravy ZČU, a mezinárodní letní škola umění ArtCamp, organizovaná Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, jsou dvě největší a nejstarší letní školy Západočeské univerzity v Plzni. První zmíněná se koná již třicet let, druhá patnáct, obě odstartovaly právě dnes a během následujících tří týdnů přivítají v kampusu na Borech více než tisíc lidí. Jejich účastníci se zdokonalí ve světových jazycích nebo si prohloubí svůj umělecký talent.

Ateliéry ArtCampu se otevřely v pondělí v 9 hodin, zahájení Mezinárodní letní jazykové školy začalo o hodinu dříve ve velké posluchárně Fakulty elektrotechnické. „Opět musím konstatovat, že posluchárna je ještě plnější než vloni. Užijte si kurz ve všech situacích, ve kterých se ocitnete,“ přivítal účastníky rektor ZČU Miroslav Holeček a obrátil se k pořadatelům. „Chci poděkovat nejen za organizaci tohoto ročníku, ale všem, kteří se podíleli na třiceti letech Mezinárodní letní jazykové školy. Jednoho z těch nejdůležitějších si připomeneme za chvíli,“ předznamenal rektor vzpomínku na zakladatelku Mezinárodní letní jazykové školy Evu Valentovou, která zemřela vloni ve věku 84 let.

Mezinárodní letní jazyková škola letos nabízí kurzy v osmi jazycích - angličtině, francouzštině, italštině, němčině, ruštině, španělštině, češtině pro cizince a nově také v čínštině. „O všechny byl zájem, a tak se také otevírají,“ uvedla koordinátorka školy Daniela Kopřivová z Ústavu jazykové přípravy ZČU. V rámci Mezinárodní letní jazykové školy je možné připravit se i na mezinárodně uznávanou jazykovou zkoušku FCE či absolvovat kvalifikační kurz pro učitele angličtiny jakožto cizího jazyka (TEFL). Novinkou letošního ročníku jsou rovněž kurzy němčiny pro děti ve věku od 7 do 11 let a pro teenagery od 12 do 15 let v prostorách ubytovacího a školicího zařízení Západočeské univerzity na zámku Nečtiny. Kurzy přibyly k angličtině, která už se v Nečtinách vyučovala.

Mezinárodní letní jazyková škola letos přivítá 639 účastníků. Odpoledne i o víkendech je čeká bohatý doprovodný program, který zahrnuje sportovní a kulturní akce, výlety, exkurze a party. První výšlap po okolí Plzně se konal už v neděli, den před zahájením školy, protože řada letních studentů do Plzně přijela s předstihem. Mimoplzeňští zájemci mohou během Mezinárodní letní jazykové školy bydlet na univerzitní koleji, všichni se mohou stravovat v menze v areálu univerzity.

15. ročník ArtCampu letos do Plzně přiláká 380 účastníků z různých koutů České republiky a Slovenska, ale také z Japonska, Číny, Taiwanu, Německa, Ruska či Ukrajiny. Nejvíce zaplněné budou přípravné kurzy, jako je ilustrace, design, figurální kresba anebo animovaný film, design módních doplňků, malba anebo design interiéru. „V letošním roce pokračujeme v novinkách, které úspěšně předvedl loňský ročník. V rámci pohybových kurzů si mohou účastníci vedle současného tance vyzkoušet i různé disciplíny stále populárnějšího nového cirkusu. Příznivcům fashion designu nabízíme kurz zaměřený na tvorbu módních doplňků a filmoví fanoušci budou moci opět nahlédnout do zákulisí vzniku science-fiction návrhů pro film. Novinkou letošního ročníku jsou kurzy digitální clay animace, technologie designu modelingu a komiks / manga. Letos poprvé pořádá fakulta tři kurzy v Praze v prostoru DOX+,“ prozrazuje děkan Fakulty a designu Ladislava Sutnara Josef Mištera.

Obě letní školy tradičně spojuje zahajovací a závěrečný večírek. Ten zahajovací se bude letos konat ve čtvrtek 11. července před Univerzitní knihovnou, kde od 19 hodin vystoupí kapely Cajk a Garyho Hausbot. Zakončení Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu se po loňské úspěšné premiéře vrátí na travnatý zikkurat u Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, kde 25. července od 18.30 hodin vystoupí sbor, jenž dal tým Mezinárodní letní jazykové školy dohromady u příležitosti letošního výročí, a po něm kapely Hibaj a Tabasker.

Kromě Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu v pondělí odstartovala také letní škola Homo Economicus pořádaná Fakultou ekonomickou ZČU. Žáky základních nebo středních škol, kteří mají zájem nahlédnout do světa ekonomických věd a dalších disciplín, letos čeká téma Smart City a Smart Region z pohledu malého ekonoma.

Galerie


Rektor Miroslav Holeček a ředitelka Ústavu jazykové přípravy Jana Čepičková.

Zahájení 30. Mezinárodní letní jazykové školy.

Celouniverzitní

Pavel KORELUS

08. 07. 2019


Nová krajina ateliéru Keramický design získala cenu na Designbloku

Úspěchy Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

13. 10. 2021

VICTORIA VSC slavila Mezinárodní den univerzitního sportu. Nechyběla ani ZČU

Sport Studium Univerzita

Celouniverzitní

07. 10. 2021

Tým z FAV uspěl při konferenci o analýze a rozpoznávání dokumentů

Konference Úspěchy Věda

Fakulta aplikovaných věd

15. 10. 2021

Pracovníci výzkumného centra RTI absolvovali školení v IMA Dresden

Spolupráce Univerzita Věda

Fakulta strojní

07. 10. 2021

Archeologické sondy na mohyle ve Vražkově pod horou Říp. Odkryty byly obvodové příkopy a dva hroby ze pozdní doby kamenné.

Další pravěká mohyla pod Řípem. Archeologové odkryli dva hroby z doby kamenné

Spolupráce Tisková zpráva Věda

Fakulta filozofická

15. 10. 2021