Umělá inteligence v přirozeném světě

08 August

8. srpna, 09:00

Techmanie Science Center

Další vzdělávání Věda

Co je to vlastně umělá inteligence a jaký je její vztah k přirozenému myšlení?

Dnešní odborný, komerční i laický svět je plný pojmu „umělá inteligence“. Oblast umělé inteligence (artificial intelligence, AI) zažívá v posledních letech obrovský vzestup.

Co ale umělá inteligence skutečně je? Jaký je její vztah k inteligenci či myšlení přirozenému? Je mezi nimi nějaký rozdíl – a pokud ano, dá se nějak překonat? A chceme, aby byl překonán? Mohou stroje skutečně myslet, cítit, mít vědomí a emoce? Jak si přirozené myšlení zjednává přirozený svět a jakou roli v tomto přirozeném světě má a bude mít umělá inteligence? Jak se na umělou inteligenci dívají kognitivní vědy a neurovědy? Jaký je vztah mezi úzkou umělou inteligencí, obecnou umělou inteligencí a superinteligencí? Nebudou náhodou nástup obecné umělé inteligence znamenat konec lidstva?

Na tyto otázky se pokusí na semináři Umělá inteligence v přirozeném světě odpovědět výzkumník Jan Romportl ze ZČU, který se touto oblastí dlouhodobě zabývá.

Šárka Stará

08. 08. 2019, 09:00

29 January
Spolupráce Univerzita Veřejnost