Noc vědců lákala do Techmanie

University Science Public

Podtitul letošního ročníku akce zněl Šetrně k planetě.

Bezmála 700 návštěvníků přilákala v poslední zářijový pátek do Techmania Science Center akce Noc vědců, na jejímž pořádání se spolupodílela také Západočeská univerzita. Akce populárně naučnou formou představovala nejen práci vědců, ale zaměřila se také na ochranu životního prostředí – její letošní podtitul totiž zněl Šetrně k planetě.

Program v Techmanii začal v 17 a skončil ve 22 hodin. Západočeskou univerzitu reprezentovalo osm fakult - aplikovaných věd, elektrotechnická, strojní, filozofická, pedagogická, ekonomická, zdravotnických studií, designu a umění Ladislava Sutnara a také pracoviště Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU. V duchu hesla Šetrně k planetě představily dětem i starším návštěvníkům například experimentální elektrostatický separátor plastů Poseidon, výrobu elektřinu vlastní silou na speciálně upraveném spinningovém kole, experimenty s přírodními barvami, výrobu bylinné zubní pasty nebo to, jak archeologie poznává lidskou minulost včetně vztahu člověka k životnímu prostředí. Dále od naší planety se mohli návštěvníci vydat, pokud například navštívili kino Techmanie a v rámci doprovodného programu zhlédli dokumentární film Apollo: Ztracené záběry.

Do Noci vědců se zapojilo celkem 34 měst a 64 institucí, nabídla 1327 programových událostí po celé České republice. Hlavním koordinátorem akce byl společný tým Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Účast ZČU byla podpořena z rozvojového projektu MŠMT "Posílení vedoucí role univerzit v procesu přípravy a realizace Noci vědců v ČR s celonárodní působností", do kterého se zapojilo 19 českých vysokých škol.

Gallery


University-wide

Pavel KORELUS

30. 09. 2019


University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021

The Study in Pilsen brand attracts students to enrol at WBU / CUFMP

Students Study University

International Office

26. 05. 2021

The International Staff Week was organized for the first time by the UWB with OTH Amberg Weiden

Cooperation University

International Office

25. 05. 2021

US Point offered help to students, teachers and general public

covid-19 Seminar Public

Institute of Applied Language Studies

24. 05. 2021

The digital apian laboratory on the roof of the Faculty of Mechanical Engineering can be followed

Competition University Public

Faculty of Mechanical Engineering

17. 05. 2021