Program TAČR podpoří komerční využití výzkumu a vývoje

ZČU se umístila mezi jedenácti úspěšnými výzkumnými institucemi a získala 20 milionů korun pro období let 2015–2019.

Rada pro rozvoj transferu poznatků, působící na Západočeské univerzitě v Plzni, vybrala z přibližně 40 žádostí univerzitních pracovišť devět dílčích projektů, které disponují vysokým komerčním potenciálem a budou podpořeny z programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA. Jeho hlavním cílem je zefektivnit přenos výsledků výzkumu a vývoje do praxe a podpořit tak jejich komerční využití.

Pět z nich již započalo v prosinci, zbylé čtyři dílčí projekty budou zahájeny v příštích dvou až třech letech. Odborníci z plzeňské univerzity se budou v rámci těchto projektů zabývat například výzkumem brýlí pro nevidomé, trakčního podvozku pro tramvajová vozidla, kompaktního detektoru částic nebo monitorováním chvění lopatek turbín.

Kamila Kolářová

15. 01. 2016