Středoškoláky čeká mezinárodní soutěž robotických vozítek

Soutěž Spolupráce Univerzita

Žáci budou konstruovat vozítka, projíždět s nimi určenou trasu a přepravovat kelímek s vodou, kterou nesmí rozlít. Kromě technického provedení mohou získat ocenění i za design vozítek.
Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni pořádá ve dnech 14.–16. ledna 2020 mezinárodní robotickou soutěž ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2020. V soutěži se utkají dvoučlenné týmy studentů ve věku 17–21 let z České republiky, Číny, Chorvatska, Německa a Slovenské republiky. Plzeňský kraj budou reprezentovat dva týmy žáků z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, dva týmy žáků ze Středního odborného učiliště elektrotechnického a dva týmy žáků ze Střední průmyslové školy dopravní.

Úkolem soutěžících bude zkonstruovat robotické vozítko, prezentovat ho před mezinárodní porotou v anglickém jazyce a projet s ním vymezenou dráhou v co nejkratším čase. Vozítko bude navíc přepravovat kelímek s odměřeným množstvím vody, kterou nesmí rozlít. Dráha je tvořena vodící černou zakřivenou čárou na bílém podkladu, nikde se neprotíná, startovní čára zároveň tvoří i cílovou čáru. Vozítko se musí samočinně rozjet a po projetí dráhy opět samočinně zastavit.

Ocenění mohou soutěžící získat i za design vozítka v soutěži kreativity, ve které se bude hodnotit například originální kapotáž vozítka, ochrana elektroniky před vodou nebo zajímavé osvětlení.

Na vítěze čekají hodnotné ceny v podobě stavebnic Zonepi Raspberry, chytrých náramků, a bluetooth reproduktorů.

Za Západočeskou univerzitu jsou partnery soutěže Nové technologie - výzkumné centrum, Fakulta aplikovaných věda Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Soutěž se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda.

14. ledna 2020, 9.00 – 16.00 hodin
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd, Technická 8
- prezentace soutěžního robotického vozítka v anglickém jazyce

15. ledna 2020, 9.00 – 13.00 hodin