Studenti opět zasednou v porotě festivalu Finále Plzeň. K vidění budou i jejich díla

Festival Spolupráce Univerzita

Západočeská univerzita je i tentokrát partnerem oblíbeného filmového festivalu, který se letos uskuteční netradičně v podzimním termínu od 25. do 30. září.

Každý den nabídne festival premiéru či předpremiéru, soutěžní festivalové snímky, nahlédne do německé a slovenské filmové kuchyně, zjistí, kde v zahraniční kinematografii zanechali stopy čeští tvůrci, a promítne i studentské prvotiny. A opět se stane místem setkání s hvězdnými hosty.

„Festival je letos opravdu bohatý na premiéry a předpremiéry. Každý festivalový den přinese alespoň jednu filmovou novinku, která vznikla v České republice,“ láká diváky programový ředitel Peter Badač. Festival bude v pátek zahajovat snímek Svět podle Muchy režiséra Romana Vávry. V sobotu se chystá projekce prvního dílu nového seriálu režiséra Jaroslava Brabce Zločiny Velké Prahy s názvem Dáma v studni. Nedělními novinkami budou snímky Karel (r. Olga Malířová Špátová) o legendárním Karlu Gottovi a všechny tři díly minisérie Petera Bebjaka Herec v hlavní roli s Janem Cinou. Sváteční pondělí zve na premiéru prvotiny Tomáše Polenského Smečka o šikaně v hokejovém prostředí a premiérové uvedení dokumentu Češi jsou výborní houbaři Apoleny Rychlíkové o klimatické změně u nás pohledem mimozemských odborníků. V úterý uvede v premiéře film Tichý společník režiséra Pavla Göbla, který natočil podle své novely oceněné cenou Magnesia Litera, a dokumentární snímek Adély Jandec Sirotkové Neobyčejný život Josefa Spejbla o legendární plzeňské loutkové osobnosti.

Kompletní program festivalu je zveřejněn na webových stránkách festivalu.

Součástí festivalového dění jsou tradičně také studenti Západočeské univerzity v Plzni, a letos tomu nebude jinak. Opět se totiž sejdou ve studentské porotě a udělí speciální cenu.

Naši studenti ovšem letos budou také mezi tvůrci. Finále Plzeň se totiž tradičně věnuje krátkým filmům v soutěžních i nesoutěžních sekcích. „Jejich popularita a hlavně ocenění, která sbírají v zahraničí, nás přivedly na myšlenku připravit speciální blok profesionálních krátkých filmů. vybrali jsme snímky Jiří, pes uprchlík s Jenovéfou Bokovou a Eliškou Křenkovou v hlavních rolích, Perla režiséra Jana Kouřila a Figurant režiséra Jana Vejnara se známým francouzským hercem Denisem Lavantem,“ vypočítává programový ředitel Peter Badač. V pásmu FAMU v kině 01 se představí osm krátkých animovaných filmů, které zazářily na Oscarech i mezinárodních filmových festivalech, včetně loutkového dramatu Darii Kacheevy Dcera. Studentské filmy mimo soutěž pak budou zastupovat autoři téměř ze všech našich filmových škol – kromě Západočeské univerzity také z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z FAMU nebo z UMPRUM.

Celouniverzitní

Pavel KORELUS

14. 09. 2020


Fakulta pedagogická zkoumá nové možnosti uplatnění technologií ve vzdělávání

Spolupráce Tisková zpráva Univerzita

Fakulta pedagogická

24. 02. 2021

Technická olympiáda se uskutečnila online

Další vzdělávání Soutěž Spolupráce

Celouniverzitní

11. 02. 2021

Začaly kurzy Vědecké komunikace v anglickém jazyce

Transfer Univerzita Zaměstnanci

Odbor transfer a smluvní výzkum

19. 02. 2021