Fyzik Luboš Motl představí objev gravitačních vln

Již 233. interdisciplinární seminář s názvem "Objev gravitačních vln: kosmická hluchota vyléčena" se koná 9. května od 17 hodin
ve vzdělávacím centru studijní a vědecké knihovny ve Smetanových sadech.

V únoru ohlásili fyzici pracující s detektorem LIGO objev gravitačních vln, předpovězených Einsteinovou obecnou teorií relativity o 100 let dříve. Šlo zároveň o první pozorování dramatického sloučení dvojice černých děr. Přednáška se podívá na fyziku a historii černých děr i gravitačních vln, design a inženýrskou genialitu neuvěřitelně citlivých zařízení LIGO, s nimiž byly pozorovány, některé události ze zákulisí objevu i na možné další objevy v astrofyzice a kosmologii, které se přiblížily na dosah, protože vesmír nyní můžeme nejen vidět, ale i "slyšet".  Abstrakt a podrobnější informace naleznete zde.

Přednášku pořádá odbor Interakce člověka a stroje výzkumného centra Nové technologie ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Nové technologie - Výzkumné centrum

Michaela Čolaková

26.04.16

Studenti i zaměstnanci mají jedinečnou možnost přispět k vylepšení kampusu ZČU na Borech