Inovace technického vzdělávání začíná u učitelů

Téměř 50 studentů z deseti univerzit šesti států se zúčastnilo desátého ročníku Olympiády techniky Plzeň, který uspořádala v úterý 17. května katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty.

Jubilejní ročník se odehrál v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott, kam se všichni, soutěžící i porotci, přesunuli z plzeňské radnice, kde olympiádu slavnostně zahájil primátor Plzně Martin Zrzavecký a prorektor pro studijní záležitosti ZČU Ladislav Čepička.

Cílem soutěžní přehlídky je umožnit výměnu zkušeností mezi studenty učitelských oborů zaměřených na techniku a upozornit na nutnost kvalitního technického vzdělávání. Letos dorazily početné výpravy studentů zejména z partnerských univerzit v Banské Bystrici a Nitře, zúčastnila se i Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Univerzita Primorska ze Slovinska nebo studentky z Ruské federace. Poprvé přijely také studentky z partnerské univerzity v řecké Patře a představily koncepci vzdělávání v Řecku a některé své další výzkumy.

V samotné olympiádě se pak umístili studenti ze všech států. V sekci odborných didaktických a multimediálních prací ocenila porota prvním místem Petera Hodála z univerzity v Nitře, stejné ocenění udělila i Natalii Efimtsevě z Ruské federace a Tomáši Warcholovi z Polska. Druhá místa získala Adéla Jašíčková z Brna za svůj netradiční přístup k výrobkům, Panagiotta Sakellariou z řecké Patry za prezentaci výsledků výzkumu volně dostupných programů ve vzdělávání na řeckých školách a Anna Lhoťanová za multimediální detektivní hru. Třetí místa porota přidělila studentu ZČU Luboši Draxalovi za výzkum na téma technické zručnosti žáků, Marii Papadiamantopoulou z Řecka za výzkum využívání nových technologií ve školství a studentovi z Polska Krystianu Tuczynskemu za inovativní systém pro řízení škol. Ocenění v sekci odborných technických prací putovala kromě Plzně také do Brna, Prahy, Slovenska a Slovinska. Zde opět zabodoval student ZČU Luboš Draxal, který získal druhé místo za funkční model větrného tunelu ke zkoumání proudění vzduchu.

Podrobné informace o letošním ročníku a sborník příspěvků najdou zájemci na stránce olympiády.
Olympiáda techniky Plzeň 2016 se konala pod záštitou Západočeské univerzity v Plzni, Magistrátu města Plzně, společnosti Czech Didac a Svazu průmyslu a dopravy.

Kateřina MODRÁ

18.05.16

FAV získala akreditace studijních programů na dalších deset let

Fakulta aplikovaných věd