Inovace technického vzdělávání začíná u učitelů

Téměř 50 studentů z deseti univerzit šesti států se zúčastnilo desátého ročníku Olympiády techniky Plzeň, který uspořádala v úterý 17. května katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty.

Jubilejní ročník se odehrál v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott, kam se všichni, soutěžící i porotci, přesunuli z plzeňské radnice, kde olympiádu slavnostně zahájil primátor Plzně Martin Zrzavecký a prorektor pro studijní záležitosti ZČU Ladislav Čepička.

Cílem soutěžní přehlídky je umožnit výměnu zkušeností mezi studenty učitelských oborů zaměřených na techniku a upozornit na nutnost kvalitního technického vzdělávání. Letos dorazily početné výpravy studentů zejména z partnerských univerzit v Banské Bystrici a Nitře, zúčastnila se i Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Univerzita Primorska ze Slovinska nebo studentky z Ruské federace. Poprvé přijely také studentky z partnerské univerzity v řecké Patře a představily koncepci vzdělávání v Řecku a některé své další výzkumy.

V samotné olympiádě se pak umístili studenti ze všech států. V sekci odborných didaktických a multimediálních prací ocenila porota prvním místem Petera Hodála z univerzity v Nitře, stejné ocenění udělila i Natalii Efimtsevě z Ruské federace a Tomáši Warcholovi z Polska. Druhá místa získala Adéla Jašíčková z Brna za svůj netradiční přístup k výrobkům, Panagiotta Sakellariou z řecké Patry za prezentaci výsledků výzkumu volně dostupných programů ve vzdělávání na řeckých školách a Anna Lhoťanová za multimediální detektivní hru. Třetí místa porota přidělila studentu ZČU Luboši Draxalovi za výzkum na téma technické zručnosti žáků, Marii Papadiamantopoulou z Řecka za výzkum využívání nových technologií ve školství a studentovi z Polska Krystianu Tuczynskemu za inovativní systém pro řízení škol. Ocenění v sekci odborných technických prací putovala kromě Plzně také do Brna, Prahy, Slovenska a Slovinska. Zde opět zabodoval student ZČU Luboš Draxal, který získal druhé místo za funkční model větrného tunelu ke zkoumání proudění vzduchu.

Podrobné informace o letošním ročníku a sborník příspěvků najdou zájemci na stránce olympiády.
Olympiáda techniky Plzeň 2016 se konala pod záštitou Západočeské univerzity v Plzni, Magistrátu města Plzně, společnosti Czech Didac a Svazu průmyslu a dopravy.

Galerie


Fakulta pedagogická

Kateřina MODRÁ

18. 05. 2016


Studenti zvou na festival kultur a tradičních jídel Ochutnej kus světa

Festival Studenti Tisková zpráva

Celouniverzitní

21. 01. 2019

Studenti uctili památku Jana Palacha

Spolupráce Studenti Veřejnost

Fakulta filozofická

16. 01. 2019

Fakulta zdravotnických studií získala akreditaci pro čtyři studijní programy

Studium Tisková zpráva Univerzita

Fakulta zdravotnických studií

03. 01. 2019