Přednáška přiblíží literaturu v pařížském exilu

Přednáškový cyklus, na kterém spolupracuje Fakulta filozofická ZČU se Studijní a vědeckou knihovnou města Plzně, zakončí 26. května Lucie Divišová z katedry románských jazyků přednáškou s názvem  "Paříž a literatura v (e)migraci a exilu".

Ve 20. století se Paříž stávala útočištěm exulantů - umělců a literátů zejména z východu. Ani zde se umělci nevyhnuli pocitům vykořenění. Někteří z nich přijali za svou francouzštinu jako jazyk tvorby a podařilo se jim prosadit v konkurenci s tamními autory (Rus Andreï Makine, Češi Věra Linhartová a Milan Kundera), jiní (Poláci Witold Gombrowicz, Gustav Herling-Grundziński) v polštině vytvořili autenticky vyhlížející literaturu, která však nezůstala bez bouřlivé odezvy u pařížské intelektuální elity (W. Gombrowicz býval srovnáván s J. P. Sartrem).

Přednáška proběhne 26. května od 17 hodin v prostorách knihovny.

Fakulta filozofická

Martina CHALUPSKÁ

24.05.16

Výstava o zaniklých obcích Tachovska, kterou připravovali i archeologové ZČU, se stěhuje do Německa