Cesta za Gottfriedem Lindauerem

Student Sutnarky Filip Trnka měl v rámci programu uměleckých rezidencí možnost strávit dva měsíce na Novém Zélandu.

Plzeň je nejen rodištěm designéra Ladislava Sutnara, ale i malíře Gottfrieda Lindauera, jehož unikátní portréty maorských obyvatel mohli v roce 2015 zhlédnout i návštěvníci Západočeské galerie v Plzni. Lindauer odešel na Nový Zéland v roce 1874 a jeho portrétní tvorba se stala součástí tamního kulturního dědictví. Zemřel v roce 1926 ve městě Woodville.

Právě do Woodville odjel v únoru student magisterského oboru ilustrace a grafický design na Sutnarce Filip Trnka, aby v rámci rezidenčního programu strávil na pozvání Lindauer Studia dva měsíce v místech, kde tvořil i slavný malíř. Stal se vůbec prvním místním umělcem na rezidenci a během pobytu čerpal nejen inspiraci pro svoji tvorbu, ale absolvoval i řadu akcí a setkání s místními obyvateli, vedl umělecký workshop pro děti a poznával Tararua District i vzdálenější místa Nového Zélandu. Svůj rezidenční pobyt zakončil úspěšnou prezentací svých prací v rámci závěrečné výstavy - jedná se o soubor portrétů křídou, soubor barevných soutisků na bavlně a velkoformátový monotyp velikosti 3 x 3 metry.

Sám Filip Trnka o své zkušenosti říká: "Od pobytu na Novém Zélandu jsem očekával nový vhled na okolí, na vztahy mezi lidmi a pozorování tohoto vlivu na změně v kresbě. To a ještě víc jsem si z pobytu odnesl. Nový vítr vjemů, kterému jsem byl vystavován každý den, se podepsal na tvorbě, která musela v odlišném prostředí sama sebe obhajovat a zocelovat, ale zároveň se nemohla vlivem okolí neměnit, nevrstvit. Kromě poznávání jiného kusu země jsem také rozšiřoval svoje možnosti. Každodenní intenzita bdělosti a udržení pozornosti byla důkazem toho, že o něčem vzdáleném vědět není to samé, jako to vidět a poznávat. Znovu a silněji se mi zjevila internetová znalost jako kapka v moři poznání proti přítomnému smyslovému vnímání. Prostředí bylo tak silně zajímavé ve svém napětí mezi maorskou kulturou a evropskými přistěhovalci, mezi minulostí a přítomností kopců, které byly ještě ne tak dávno porostlé neprostupnou buší živelně pulzující výškami stromů, keřů a palem. I člověka, kterého historie nezajímá, nenechá krajina chladným. Jako by se mě na něco ptala - ptala se, čí je."

Výstavou kreseb a fotografií s názvem TARARUA nedávno představil v budově Sutnarky část svých prací a také dojmů, které si z pobytu na Novém Zélandu přivezl. To hlavní nás však ještě čeká, a to prezentace výše zmíněných tisků, které uvidí návštěvníci výstavy klauzurních a závěrečných prací přímo v budově Sutnarky. Výstavu zahájíme v úterý 7. 6. v 16 hodin a potrvá do 26. června.

Rezidenční pobyt byl realizován v rámci spolupráce Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, Lindauer Studia ve Woodville a Západočeské galerie v Plzni.

Filip Trnka na Novém Zélandu

Student měl k dispozici malý ateliér, kde se mohl soustředit na práci.

Ze závěrečné výstavy tisků realizovaných během rezidenčního pobytu

Lenka KODÝTKOVÁ

07.06.16

Blíží se konference Metamorfózy práva ve střední Evropě VI. Hledá se Prométheus?

Fakulta právnická

15.05.18