Kancelář rektora zdobí plastika Karla Malicha

Znovunalezený reliéf významného plzeňského umělce dominuje zrekonstruované pracovně.

Rekonstrukce probíhala během letních prázdnin. Původní velká pracovna byla rozdělena přepážkou na jednací místnost, které vévodí kulatý pracovní stůl, a malou kancelář rektora. Autorkou architektonického návrhu nové podoby pracovny je Jana Potiron z katedry designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Zrekonstruované prostory představil rektor Miroslav Holeček v pondělí 19. září, první den nového semestru, členům vedení univerzity a fakult.

Významný reliéf Karla Malicha, který vytvořil pro jídelnu vysokoškolských kolejí v Plzni-Lochotíně v letech 1978–1980, byl ukrytý a zapomenutý až do jara loňského roku nejen zrakům veřejnosti, ale i znalcům umění. Díky iniciativě plzeňské skupiny Křížky a vetřelci, která se věnuje mapování objektů z doby normalizace v Plzeňském kraji, se podařilo dílo v milionové hodnotě nalézt ukryté za skříněmi v budově kolejí, kde se původně nacházelo. Nyní má důstojné místo na čelní stěně nové jednací místnosti.

Kamila Kolářová

19.09.16