Diplomová práce Marka Naggy se probojovala do finále prestižní soutěže

Diplomová práce s názvem Systém pro extrakci informací z kriminalistických textů letošního absolventa fakulty aplikovaných věd Marka Naggy se probojovala do desítky nejlepších v soutěži IT Spy a obstála tak v konkurenci prací dvou tisíc studentů informačních technologií.

Marek Naggy ve své diplomové práci, kterou vypracoval pod vedením Karla Ježka z katedry informatiky a výpočetní techniky, představil program, který dokáže z informací v textu (jména, data, místa…) jako jsou novinové články, soudní spisy nebo kriminalistické dokumenty vytvořit kriminální síť a propojit v ní jednotlivé členy struktury. Na základě výsledků určí klíčové osoby, jejichž odstranění dokáže zničit nebo citelně nabourat celou kriminální síť. Oproti náhodným analýzám může policii usnadnit vyhledávání zločinců, ušetřit čas a až 69 % nákladů. Tento program může pomoci i při práci investigativních reportérů a novinářů.

Porota ocenila především velmi dobrou úroveň zpracování tématu, realizace i experimentální vyhodnocení. Finále soutěže, ze kterého vzejde vítěz, jež obdrží 1000 € na rozvoj projektu se odehraje na začátku prosince.

Soutěž IT Spy je soutěž hodnotící diplomové projekty v oblasti informačních technologií studentů vysokých škol. V současné době je do ní zapojeno přes 20 českých a slovenských univerzit.

Fakulta aplikovaných věd

Kateřina MODRÁ

22.11.16

Děti si již pošesté vyzkoušely studium ekonomie na vysoké škole