Excelentní výstupy ve vědách o Zemi na pedagogické fakultě

Mezinárodní tým, jehož členem je také Pavel Mentlík z Centra biologie geověd a envigogiky Pedagogické fakulty ZČU, publikoval v prestižním vědeckém časopise již třetí výstup věnující se problematice hluboko se rozpadajících skalních hřbetů ve vysokých pohořích.

Hluboko se rozpadající skalní hřbety ve vysokých pohořích (konkrétně v Západních Tatrách) jsou náplní článku, který byl publikován v prestižním vědeckém časopise Quaternary Science Reviews. Druhý spoluautor článku je Pavel Mentlík z Centra biologie geověd a envigogiky pedagogické fakulty. Jedná se o třetí výstup k této problematice, který byl v poslední době mezinárodním týmem složeným z pracovníků z přírodovědeckých fakult Ostravské univerzity a Univerzity Karlovy v Praze, Pedagogické fakulty ZČU v Plzni a vědců z Francie a Nového Zélandu publikován v prestižních vědeckých časopisech. Tým tuto problematiku řešil v posledních třech letech v rámci grantu Grantové agentury České republiky.

Publikované výsledky odhalily, v jaké době a jakou rychlostí se skalní hřbety rozpadají a ukazují na pravděpodobný vztah mezi začátkem rozpadu hřbetů a měnícími se klimatickými podmínkami. Rozpad skalních hřbetů má ve velehorském prostředí velký význam, protože jsou na něj navázané další procesy jako například skalní laviny, o kterých pojednával jeden z předchozích článků publikovaných týmem.

Článek publikovaný ve vědeckém časopise Quaternary Science Reviews je dostupný na stránce ScienceDirect.

Jan BAŤKO

30.01.17

Děti si již pošesté vyzkoušely studium ekonomie na vysoké škole

Fakulta ekonomická