Město Plzeň darovalo elektrotechnické fakultě dron

Bezpilotní letadlo Robodrone Kingfisher v ceně 330 tisíc korun předali v úterý 31. ledna zástupci města Plzně děkanovi elektrotechnické fakulty Jiřímu Hammerbauerovi.
Předáním dronu tak město Plzeň navazuje na rozvíjející se spolupráci v oblasti vzdělávání a vývoje.

Západočeská univerzita je pro nás důležitým partnerem. I na ní závisí, zda budeme mít v Plzni dostatek kvalifikovaných expertů pro technické obory. Máme ambice stát se moderní metropolí lákavou pro firmy z oblasti výzkumu a vývoje. Aktuálně se na ZČU rozbíhá například certifikátový program zaměřený na bezpilotní letectví, jehož vznik jsme iniciovali,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Jde o jediný program svého druhu v České republice, jenž bude možné od příštího akademického roku studovat právě na Západočeské univerzitě v Plzni.

Po absolvování tohoto certifikátového programu budou studenti schopni samostatně vést projekty v oblasti stavby nebo využití bezpilotních leteckých prostředků, a zvýší se tak jejich cena na trhu práce. Velmi oceňuji, že díky těmto aktivitám dochází k prohloubení spolupráce na společných projektech s městem Plzní. Kromě dronů jsou naši odborníci připraveni aktivně se podílet také na rozvoji konceptu Smart City Plzeň a v oblasti internetu věcí,“ uvedl rektor ZČU Miroslav Holeček.

Výukový program zajistí univerzita, zaměstnanci Správy informačních technologií města Plzně, konkrétně úseků Dronet a Drony SITMP, se do něj zapojí jako lektoři. Studentům poskytnou průpravu související se stavbou i provozem dronů, legislativou a letovou praxí.

Kromě přínosu v rámci zmíněného výukového programu najde nový bezpilotní letoun využití také v oblasti vývoje, a to například v návaznosti na chytrý hasičský oblek, za jehož sestrojením stojí právě fakulta elektrotechnická. Dron například může nést senzory měřící plyny, fungovat jako součást komunikace a podobně,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Galerie


Fakulta elektrotechnická

Kateřina MODRÁ

31.01.17


Divadlo zve na zcela nový festival mladých muzikálových nadějí


Celouniverzitní

28

12.06.17


Elektrické pohony roztočí na dva dny dění na FEL


Fakulta elektrotechnická

124

06.06.17


Ocenění v soutěži Česká dopravní stavba, technologie a inovace putuje na strojní fakultu


Celouniverzitní

26

21.06.17