Daleko od domova

Studentka Sutnarky sbírala zkušenosti na Chapman University v Kalifornii.

Výjimečnou příležitost strávit měsíc na stáži v USA měla studentka magisterského studia na FDULS Štěpánka Jislová, jejíž hlavní specializací je komiks a ilustrace. Poté, co úspěšně prošla výběrovým řízením, byla pozvána na Chapman University v Kalifornii (konkrétně její Wilkinson College of Arts, Humanities and Social Sciences) jako její první stážistka podpořená grantem  EU „Getting to know Europe“, který si klade za cíl větší osvětu a rozvíjení vazeb mezi Evropskou unií a USA. Projekt Chapman University se konkrétně zaměřil na evropská kulturní a kreativní odvětví.  Proto do programu české umělkyně patřila i série přednášek a workshopů s místními studenty, kde představila nejen svoji tvorbu, ale také například hovořila o procesu vzniku komiksové knihy, o evropské komiksové scéně nebo o aktivitách skupiny „Laydeez do Comics“, která v různých světových městech sdružuje ženy – autorky komiksů a podporuje je v jejich dalším uměleckém rozvoji skrze tématické přednášky, sympozia, výstavní činnost apod.

Hlavním výstupem pobytu v Kalifornii měl být osmistránkový komiks na téma „Domov a identita“, v průběhu stáže však navíc mladá umělkyně vytvořila i 55 stránek čítající komiksový deník, který jí nejen umožnil zachytit nevšední zážitky a dojmy z pobytu v USA, ale zcela v duchu hlavního cíle projektu sloužil i jako pojítko s rodinou a přáteli v Evropě, jelikož stránky deníku pravidelně uveřejňovala na facebooku. Komiksy Štěpánky Jislové budou v rámci pokračujícího projektu součástí připravované výstavy v USA.

Kreslit komiks o našem železobetonovém sídlišti v Praze v prostředí prosluněné Kalifornie bylo trochu bizarní, ale Wilkinson College, která grant iniciovala, mi poskytla plnou tvůrčí svobodu a zázemí. Bylo zajímavé sledovat, jak vypadá vysoké vzdělání v USA, především právě na soukromé univerzitě. Rozdíl není jen ve velikosti. Zatímco my máme před školou půjčovnu koloběžek, americké studenty na Chapman čeká něco podobného, akorát s notebooky. Školné se od toho samozřejmě odráží,“ porovnává studentka.

Její komiks s názvem „Cement and Rebar“ neboli „Železobeton“ můžete vidět na právě probíhající výstavě klauzurních prací v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Výstava končí 15. února.

Rozhovor se Štěpánkou Jislovou o stáži i jejích dalších plánech najdete na blogu Chapman University - zde.Galerie


Z komiksu "Cement and Rebar"

Z komiksu "Cement and Rebar"

Z komiksového deníku Š. Jislové

Z komiksového deníku Š. Jislové

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka KODÝTKOVÁ

01.02.17


Na univerzitě vystoupí prezident Hospodářské komory ČR


Celouniverzitní

14

22.03.17


Chytrý zásahový oblek pro hasiče získal ocenění Zlatý Amper


Fakulta elektrotechnická

152

22.03.17


Letošní Veletrh pracovních příležitostí přivítá rekordní počet vystavovatelů


Celouniverzitní

356

15.03.17