Studentky fakulty zdravotnických studií odjely na zkušenou do Číny

Během čtyř měsíců se zde věnovaly základům tradiční čínské medicíny.

Semestrálního pobytu v čínském Hangzhou se účastnily od září loňského roku. „Stáž se konala na základě dohody o výměnných pobytech s univerzitou ve městě Hangzhou z čínské provincie Zhejiang, která je partnerskou provincií Plzeňského kraje. Tyto čtyři dívky byly vůbec první, které stáž absolvovaly. Věřím, že naše spolupráce bude pokračovat a vyjedou i další studenti,“ říká děkanka fakulty Ilona Mauritzová.

Do Číny na zkušenou vyrazily studentky fyzioterapie Barbora Divišová, Eliška Sobotová, Lucie Čepeláková a také budoucí porodní asistentka Kristýna Koptíková. Na čínské Zhejiang Chinese Medical University absolvovaly semestr výuky tradiční čínské medicíny. Kromě toho se učily i čínsky, což nebylo vůbec snadné, jelikož čínština má čtyři tóny a jejich správné vyslovení je pro dorozumění nezbytné. „Tím, že jsme tam byly přibližně čtyři měsíce, ani nemělo smysl učit se psát znaky, a proto jsme se učily hlavně konverzovat. Ještě jsme měly zajímavý předmět, ve kterém nás učitelé seznamovali s čínskou kulturou, a naši spolužáci z různých zemí nás také seznámili se státy, ze kterých pocházejí,“ uvádí Barbora Divišová.

„Na první hodině nám vyučující řekla, že pokud chceme alespoň trochu pochopit tradiční čínskou medicínu, musíme zapomenout vše, co známe ze západní medicíny. Což pro mne jako studentku třetího ročníku fyzioterapie představovalo nemalý problém. Myslím si, že pokud se někdo chce zabývat tradiční čínskou medicínou, musí tomu věnovat celý svůj život,“ říká další ze studentek, Lucie Čepeláková.

„Během pobytu jsme měly možnost ochutnat některá typická jídla, například Dongpo rou – vepřový bůček v sojové omáčce, Longjing xiaren – krevety s čajem Longjing, lotosový kořen s lepivou rýží nebo Cong Bao Hui – snack, který jsme si i zkusily samy připravit za asistence naší skvělé paní učitelky Liu. Celkem rychle jsme si zvykly na používání hůlek a na každodenní konzumaci rýže, dokonce se musím přiznat, že mi to teď chybí. Co nás v Číně překvapilo, bylo stálé vlhko, časté deště a také nepřítomnost topení. Místo něj se v chladném období používá klimatizace. Zajímavý byl i velký kampus, ve kterém bylo vše – od obchůdků se vším potřebným, menzy, restaurace až po bankomat,“ přidává se opět Divišová

Studijní pobyt v Číně pro studenty fakulty zdravotnických studií bude pokračovat i v příštím akademickém roce. Náklady na jejich ubytování a školné jsou plně hrazeny přijímající čínskou univerzitou, která studentům poskytuje i vlastní stipendium.

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Kamila Kolářová

08.03.17


Univerzita třetího věku hostí fotografickou výstavu Na cestách krajinou …


Celouniverzitní

84

16.04.18


Studenti a akademici opět poměří síly při Běhu s rektorem


Celouniverzitní

340

11.04.18


Konference se věnovala inkluzivnímu vzdělávání v souvislostech


Fakulta pedagogická

2

24.04.18