Vědci z NTIS pokračují v úspěšné spolupráci s lékaři na výzkumu Crohnovy choroby

Výzkumné centrum NTIS a FN Plzeň pokračují v navázané spolupráci na vývoji aplikace, která bude napomáhat v diagnostice, léčbě, a především výzkumu Crohnovy choroby u dětí. Také letos výzkum finančně podpoří hnutí Na vlastních nohou – Stonožka.
Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka letos opět iniciovalo výtvarnou a literární soutěž pro děti z mateřských, základních i středních škol z celé České republiky, tentokrát pod názvem „Medicína v historii“. Letošní ročník navazuje na loňský úspěch podobné soutěže, kdy děti zpracovávaly námět "Věda, která léčí". Soutěž se setkala s velkým ohlasem, děti zaslaly do soutěže velké množství prací, a školy uspořádaly tzv. Stonožkové týdny. Při tradiční prosincové bohoslužbě v katedrále sv. Víta tak předala prezidentka hnutí Stonožka Běla Jensen zástupcům univerzity a nemocnice šek na 500 000 korun. Letos mohou dětí všech škol zasílat svá díla až do 30. června do FN Plzeň k rukám mluvčí nemocnice Gabriely Levorové a předání hlavních cen proběhne v Arcibiskupském paláci v Praze 1. prosince.
Crohnova choroba je nevyléčitelné chronické zánětlivé onemocnění různých částí trávicího traktu, provází pacienty téměř celý život a má kolísavý průběh, ve kterém se střídají období klidu a aktivity. Počet nemocných se bohužel každoročně zvyšuje. Lékaři z Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni již testují základní verzi interaktivního softwaru, na jehož vývoji pracují výzkumníci z centra NTIS a který je určen pro sběr a zpracování dat dětí se střevními záněty. Software bude dále schopen poskytnout statistické a prognostické výstupy. Napomůže tak diagnosticko-léčebnému procesu a zároveň bude kompatibilní s výzkumným záměrem plánované studie Dětské kliniky FN Plzeň, zabývající se novými léčebnými  postupy u Crohnovy choroby u dětí.

Galerie


Výstava obrázků na téma "Věda, která léči" proběhla na podzim nejen v budově NTIS, ale i v prostorách Univerzitní knihovny.

Šek na 500 000 korun byl zástupcům univerzity a nemocnice předán v loňském prosinci na tradiční bohuslužbě v katedrále sv. Víta.

Celouniverzitní

Kateřina MODRÁ

15.03.17


Francouzští studenti přijeli na pedagogickou stáž do Plzně


Fakulta filozofická

91

09.03.17


Letošní Veletrh pracovních příležitostí přivítá rekordní počet vystavovatelů


Celouniverzitní

344

15.03.17


Sutnarka zve na přednášky o umění ve veřejném prostoru


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

36

10.03.17