Do tajů japonské kultury nahlédne přednáška Romana Kodeta

Cyklus přednášek ve spolupráci filozofické fakulty a Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje pokračuje ve středu 12. dubna od 17 hodin přednáškou Romana Kodeta z katedry historických věd na téma Úvod do japonské kultury. Přednáška začíná v 17 hodin a uskuteční se tradičně ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje ve Smetanových sadech.

Japonská kultura patří dodnes k jednomu z nejvýznamnějších aspektů, jenž dodnes fascinuje západní společnost. Lidé po celém světě čtou Murakamiho romány, sledují anime a příběhy samurajů, zajímají se o bonsaje nebo ikebanu. Populární jsou také japonské komiksy manga, počítačové hry či postavičky pokémonů. Naše představa Japonska pak zahrnuje přetechnizovanou a uspěchanou společnost, vlaky šinkanzen a suši, stejně jako nádhernou přírodu a povědomí o japonských dějinách. Všechny tyto aspekty pak vytváří poměrně spletitý obraz a Japonsko proto zůstává pro mnoho Evropanů záhadnou zemí, jež působí často protikladnými dojmy. Přednáška se proto zaměří na představení základů japonské kultury širší veřejnosti. Prezentovány budou reálie současného Japonska a jeho společnosti, náboženství, myšlení a jednotlivých projevů kultury.

Fakulta filozofická

Helena Horová

05.04.17

Využijte zajímavou nabídku aktuálních grantových a stipendijních programů v Bavorsku