Texty pro otrlejší děti aneb když je tatínek psychiatrem

Univerzitní knihovna ZČU hostí výstavu komiksů a ilustrací studentů Sutnarky. Součástí vernisáže, která se uskuteční ve středu 26. dubna od 17 hodin, bude také veřejné čtení v českém a německém jazyce. Výstavu je pak možné navštívit až do 31. května.

Studenti ateliérů komiksu a ilustrace pro děti pod vedením Barbary Šalamounové a mediální a didaktické ilustrace pod vedením Václava Šlajcha představí komiksy a ilustrace inspirované tvorbou dvou výrazných německých autorů – Heinricha Hoffmanna a Joachima Meyerhoffa. Oba dva autory spojuje zajímavý lékařský obor – psychiatrie. První jmenovaný v něm profesně působil a založil moderní psychiatrickou kliniku ve Frankfurtu nad Mohanem. Druhému z autorů jej zprostředkoval otec - psychiatr. Dětské zážitky z prostředí psychiatrické kliniky zúročil ve své knize.

Heinrich Hoffmann je klasikem 19. století. Práce studentů se vztahují k jeho velmi slavné knize Struwwelpeter, česky Ježipetr. Doktor Hoffmann sám knihu ilustroval a věnoval jako dárek svým dětem k Vánocům. Jde o první dětskou ilustrovanou německou knihu a komiks, kterou před několika lety přeložil básník a germanista Tomáš Kafka. Ve své bohaté kariéře působil jako kulturní atašé v Německu nebo jako velvyslanec České republiky v různých zemích, například v Irsku.

Druhým spisovatelem je současný populární autor, divadelní a filmový herec, Joachim Meyerhoff, který byl za svoji literární činnost již dvakrát nominován na Německou knižní cenu. Kniha Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo, zavede čtenáře do prostředí psychiatrické léčebny, kterou vede otec hlavního hrdiny.

Součástí zahájení výstavy ve středu 26. dubna od 17 hodin bude veřejné čtení v českém i německém jazyce. Četbu doprovodí promítání studentských prací, v přednesu se vystřídají Tomáš Kafka, Till Janzer, Bronislav Kotiš a Matthias Bauman. Výstavu zahájí Jiří Stočes z katedry německého jazyka Fakulty pedagogické ZČU. Výstava pak bude v Univerzitní knihovně k vidění do 31. května.
Na výstavu všechny srdečně zve fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Univerzitní knihovna a Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem.
Akce je součástí Česko-německého kulturního jara 2017. Tuto přeshraniční kulturní iniciativu podporují Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, Goethe-Institut v Praze, Česko-německý fond budoucnosti a Česká centra v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Kateřina Martínková

13.04.17


Vánoční setkání #nadřeň bavilo i pomáhalo


Celouniverzitní

36

11.01.18


Fakulta pedagogická uspořádala pro středoškoláky olympiádu v ruštině


Fakulta pedagogická

61

12.12.17


Fakulta strojní zintenzivnila spolupráci s ukrajinskými univerzitami


Fakulta strojní

106

05.01.18