Letošní Plzeňské rozhovory se zaměří na vliv nových technologií na člověka

Již potřetí proběhnou v Plzni obnovené Plzeňské rozhovory. Uskuteční se v úterý 9. května od 14 do 19 hodin v Moving Station na Jižním předměstí, letos na téma „Technologická společnost: Role člověka“.

„Většinu oblastí lidského života stále více ovlivňuje používání nových technologií, které nahrazují lidskou práci. Přední odborníci z Čech a USA přijedou diskutovat o tom, jakou úlohu bude hrát člověk v 21. století. Budeme se ptát, jaký dopad bude mít používání nových technologií na jeho každodenní život a zda budou lidé vlastně vůbec potřební. Dotkneme se oblastí vzdělávání, práva, techniky, filozofie a etiky,“ uvádí Daniela Lukavská z US Pointu.

Na letošní konferenci vystoupí profesor lingvistiky z univerzity v Ohiu Greg Kessler, který promluví o tom, jaká bude role učitele v technologické společnosti a jak na to učitele nejlépe připravit. Americká produktová designérka Lisa Winter přiblíží, jaká je vize výrobců robotických hraček a jak budou tyto hračky ovlivňovat budoucí generace dětí. Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR se ve svém vystoupení zaměří na práva robotů v blízké budoucnosti. Specialista na umělou inteligenci Jan Romportl, který působí mimo jiné ve výzkumném centru ZČU Nové technologie, prozradí, co ještě umělá inteligence neumí a lidé ano.

Konferenci zahájí rektor ZČU Miroslav Holeček a chargé d’affaires velvyslanectví USA v České republice Kelly Adams Smith. Po každém vstupu bude prostor na dotazy a krátkou besedu a v průběhu konference proběhne panelová diskuse se všemi mluvčími. Akce bude simultánně tlumočena. V prostorách konference bude navíc vystaven exponát Hommage à Sutnar, představující nové formy života. Jeho autorkou je Dita Müllerová, studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Účast na konferenci je zdarma, pouze je třeba se předem zaregistrovat.

Plzeňské rozhovory pořádá americké centrum US Point při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s velvyslanectvím USA. První ročník obnovených Plzeňských rozhovorů II uspořádala Západočeská univerzita v Plzni v roce 2015. Navázala tak na tradici akce, kterou pořádala v letech 1997–2006.


Galerie


Ústav jazykové přípravy

Kateřina MODRÁ

28.04.17


Studenti a zaměstnanci ZČU se i v nové sezoně Divadla J. K. Tyla mohou těšit na vstupenky se slevou


Celouniverzitní

49

06.09.17


Univerzita zve na festival jógy


Celouniverzitní

26

19.09.17


Univerzita otevřela školku pro děti zaměstnanců


Celouniverzitní

379

01.09.17